Rusia vijon tregtinë me BE-në, 62 mld euro nga eksportet gjatë 2 muajve luftë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia thuajse ka dyfishuar të ardhurat nga shitja e karburanteve fosile në BE gjatë dy muajve të luftës në Ukrainë, duke përfituar nga rritja e çmimeve edhe pse volumi i eksporteve është reduktuar.

Sipas një raporti të Qendrës për Kërkimet mbi Energjinë dhe Ajrin e Pastër, Rusia ka marrë 62 miliardë euro nga eksportet e naftës, gazit dhe qymyrit në dy muaj që nga nisja e pushtimit.

Ndërsa për BE-në, importet e realizuara në këtë periudhë kanë arritur në 44 miliardë euro, krahasuar me 140 miliardë që ishin gjatë gjithë vitit të kaluar, ose rreth 12 miliardë në muaj.

- Advertisement -

Studimi tregon gjithashtu se si Rusia ka vazhduar të përfitojë nga vartësia energjetike e Evropës, edhe pse qeveritë janë përpjekur të parandalojnë që presidenti Putin t’i përdorë naftën dhe gazin si armë ekonomike.

Edhe pse eksportet nga Rusia janë reduktuar për shkak të luftës dhe sanksioneve, fuqia e vendit si një burim gazi ka treguar se ndërprerja e furnizimeve vetëm sa ka rritur çmimet, të cilat edhe më parë ishin të larta si pasojë e pandemisë së COVID-19.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sveçla thirrje Serbisë: Dorëzoni 6 terroristët që po mjekohen në Novi Pazar

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, deklaroi në një konferncë për media  këtë të hënë se autoritetet kanë gjetur harta dhe...

Vdekja e policit në Kosovë, nënkryetari i Listës Serbe dyshohet si pjesë e sulmuesve

Drejtori i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha bëri me dije se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç dyshohet të ketë qenë pjesë e bandës...

Putin ultimatum ministrit të Mbrojtjes: Ndalni kundërofensivën deri në tetor

Presidenti rus Vladimir Putin dëshiron që kundërofensiva ukrainase të ndalet deri në fillim të tetorit dhe ka udhëzuar ministrin rus të mbrojtjes Sergei Shoigu...

TË FUNDIT

Sveçla thirrje Serbisë: Dorëzoni 6 terroristët që po mjekohen në Novi Pazar

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, deklaroi në një konferncë për media  këtë të hënë se autoritetet kanë gjetur harta dhe...

Vdekja e policit në Kosovë, nënkryetari i Listës Serbe dyshohet si pjesë e sulmuesve

Drejtori i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha bëri me dije se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç dyshohet të ketë qenë pjesë e bandës...

Putin ultimatum ministrit të Mbrojtjes: Ndalni kundërofensivën deri në tetor

Presidenti rus Vladimir Putin dëshiron që kundërofensiva ukrainase të ndalet deri në fillim të tetorit dhe ka udhëzuar ministrin rus të mbrojtjes Sergei Shoigu...

Zveçla: Plani i Vuçiç dështoi, me armët u gjetën dhe hartat e organizimit të sulmit

Ministri i Brendshëm Xhelal Zveçla ka dalë në një deklaratë për mediat ndërsa janë ekspozuar dhe armë e gjetura ditën e djeshme në Veri...

Autoblinda, eksploziv dhe municion luftarak, ekspozohen armët e gjetura në Banjskë

Policia e Kosovës ka ekspozuar për mediat armatimin e gjetur në manastirin e Basnjkës, ku terroristët serbë u fshehën pas sulmit ndaj policisë së...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×