Sa fitojnë Interi dhe Milani nga finalja e Superkupës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Milani dhe Interi po përgatiten për të luftuar për trofeun e parë të sezonit, Superkupën e Italisë, një ndeshje me stimuj sportiv dhe ekonomik.

E planifikuar për të mërkurën më 18 janar në stadiumin ndërkombëtar “King Fahd në Riad”, kjo finale e Superkupës Italiane do të jetë e fundit që do të luhet në Arabinë Saudite pas marrëveshjes me Serinë A të bërë në nëntor të vitit 2018.

Marrëveshja i dha ligës dhe klubeve përfitime ekonomike, diçka që Milani dhe Interi do të jenë të lumtur të marrin këtë javë, raporton KosovaPress.

- Advertisement -

Siç theksohet nga “Calcio e Finanza”, çdo finale e Superkupës së Italisë vlen rreth 7.5 milionë euro, me 10% të asaj që shkon për Serinë A. 90 përqindëshi tjetër ndahet mes dy klubeve pjesëmarrëse, me skuadrën fituese që merr 500 mijë euro më shumë se humbësi.

Kjo tarifë prej 7.5 milionë euro do të kishte qenë më pak nëse një nga Interi, Milani, Juventusi apo Roma do të mungonin, duke treguar dëshirën për të pasur klube të mëdha që konkurrojnë për këtë trofe.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Basha përjashton 11 deputetë! Edvin Kulluri jep arsyet në Euronews

Sekretari për Marrëdhëniet me Publikun në PD, Edvin Kulluri tregoi në një intervistë për Euronews Albania arsyet e vendimit të kreut të PD, Lulzim Basha...

“Tejmbushet” arka e shtetit, 10 mld lekë më shumë se plani në 8 muaj

Buxheti ka arkëtuar 425 miliardë lekë deri në fund të muajit gusht. Shuma e vjelë rezulton të rreth 10 mld lekë më e madhe...

Vritet me thikë 19-vjeçari nga Kosova në kufirin Serbi-Kroaci

Një 19-vjeçar nga Kosova ka humbur jetën të martën pas një sulmi me thikë në zonën e Batrovcit në Serbi, pranë kufirit me Kroacinë. Mediat...

TË FUNDIT

Basha përjashton 11 deputetë! Edvin Kulluri jep arsyet në Euronews

Sekretari për Marrëdhëniet me Publikun në PD, Edvin Kulluri tregoi në një intervistë për Euronews Albania arsyet e vendimit të kreut të PD, Lulzim Basha...

“Tejmbushet” arka e shtetit, 10 mld lekë më shumë se plani në 8 muaj

Buxheti ka arkëtuar 425 miliardë lekë deri në fund të muajit gusht. Shuma e vjelë rezulton të rreth 10 mld lekë më e madhe...

Vritet me thikë 19-vjeçari nga Kosova në kufirin Serbi-Kroaci

Një 19-vjeçar nga Kosova ka humbur jetën të martën pas një sulmi me thikë në zonën e Batrovcit në Serbi, pranë kufirit me Kroacinë. Mediat...

Stoltenberg: Ukraina gradualisht po fiton terren

Forcat ukrainase “gradualisht po fitojnë terren” në kundërofensivën kundër pushtuesve rusë, tha shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, gjatë një vizite të paparalajmëruar në Kiev...

Berisha: Konferenca për Kosovën që kërkon Rama, mbështetet nga Lavrovi

Ish-kreministri Sali Berisha ka mbajtur këtë të enjte një konferencë për mediat, ku ka komentuar zhvillimet në Veri dhe deklaratat e kryeministrit Rama në...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×