Scholz: Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi të përshpejtohet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dialogu Kosovë-Serbi është shumë i nevojshëm për të pasur stabilitet në Ballkanin Perëndimor, mes qytetarëve por edhe drejt udhës në BE.

Kështu deklaroi kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz në Samitin e Procesit të Berlinit, teksa foli edhe për normalizimin e marrëdhënieve mes Prishtinës dhe Beogradit.

Scholz u shpreh se nevoja për të lënë pas konfliktet e së shkuarës është kyç për stabilitetin dhe për ruajtjen e vlerave të Bashkimit Evropian.

- Advertisement -

‘Zonja dhe zotërinj, jemi mbledhur këtu sot për të nënshkruar këto marrëveshje në formë urgjente, nxitur nga lufta brutale e Rusisë ndaj Ukrainës. Dhe jemi mbledhur këtu për të siguruar sigurinë dhe mbrojtjen e vlerave të Bashkimit Evropian. Është koha që t’u japim fund luftërave dhe konflikteve që kanë vijuar ndër vite, të cilat pengojnë gjithashtu edhe në rrugën e drejt BE-së.

Normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë duhet të përshpejtohet, pra le ta bëjmë. Qytetarët e Ballkanit Perëndimor mund të mbështeten te Gjermania dhe ata mund të mbështeten në “Procesin e Berlinit” që të vijojnë suportin ndaj tyre. Vetëm bashkë, do punojmë për Bashkimin evropian. Vetëm së bashku mund t’i mbrojmë vlerat e Bashkimit Evropian dhe shtetin e së drejtës. Dhe vetëm bashkë, ne mund t’i bëjmë ballë risqeve që mund të përballet kontinenti ynë dhe i gjithë globi.’- tha Scholz.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×