English

Sërish protesta për vdekjen e 22-vjeçares në Iran, manifestimet kalojnë kufijtë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Iranianët mbushën sërish rrugët e Teheranit dhe qyteteve të tjera për të protestuar për vdekjen e 22-vjeçares Mahsa Amini. Mbi 1.200 persona janë arrestuar në shkallë vendi, ndërkohë që bilanci zyrtar i vdekjeve flet për 41 viktima.

- Advertisement -

Por sipas organizatës joqeveritare në mërgim, Iran Human Rights, bilanci real është me 76 të vdekur si pasojë e represionit të ashpër.

Gjatë manifestimit, studentët e Universitetit të Teheranit bërtisnin parulla të tipit “Gra, jetë dhe liri” dhe kërkonin lirimin e protestuesve të arrestuar.

Edhe iranianët që jetojnë në Stamboll u mblodhën përpara konsullatës iraniane atje, duke zgjeruar protestat përballë dhunës policore dhe bllokimit të internetit.

“Ne rezistojmë për të marrë frymë. Si një vend mik, ju kërkojmë të bëheni zëri ynë. Në Iran nuk ka internet dhe vetëm në Twitter ka 100 milionë hashtag-ë për Mahsa Amini”, tha një studente iraniane në Turqi.

Disa qindra protestues të tjerë u përballën me policinë franceze në Paris, teksa përpiqeshin të arrinin ambasadën iraniane.

Forcat e rendit përdorën gaz lotësjellës për të zmbrapsur demonstruesit, që dolën për të dytën herë në rrugët e kryeqytetit francez.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×