SHBA do dërgojë 31 tanke në Ukrainë, Biden: Të përforcojmë kapacitetet e ukrainasve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtetet e Bashkuara kanë larguar çdo dyshim që kishte mbi dërgimin e tankeve “Abrams” në Ukrainë.

Në një fjalim të shkurtër televiziv, presidenti amerikan Joe Biden konfirmoi se do t’i dërgojë Kievit tanket në fjalë.

“Sot po njoftoj se Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë 31 tanke “Abrams” në Ukrainë, të vlefshëm sa një batalion ukrainas. Sekretari Austin rekomandoi lëvizjen, pasi ne do të përforcojmë kapacitetet e ukrainasve për të mbrojtur territorin e tyre dhe për të arritur objektiva strategjikë. “Abrams” janë tanket më të avancuara në botë”, theksoi ai.

- Advertisement -

Biden shtoi se tanket “Abrams” janë gjithashtu shumë kompleks për t’u drejtuar dhe mirëmbajtur, ndaj do të dërgohen edhe pajisjet e duhura.

Stërvitja e trupave ukrainase në operacionet në fjalë do të nisë sa më shpejt të jetë e mundur, shtoi Biden.

Njoftimi i tij erdhi disa orë pasi Gjermania dhe dritën jeshile për dërgimin e tankeve “Leopard 2”.

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Major Cengu: 60 persona nën rrënojat e pallatit 8 katësh, kemi dëgjuar zëra

Major Endrit Cengu nga Turqia ka bërë me dije se aktualisht ekipi i kërkim-shpëtimit nga Shqipëria ndodhet në zonën e Malazya ku aktualisht po...

“Të plagosurit transportohen me anije”- Mjeku zbulon përmasat e tragjedisë në Turqi

Mjeku shqiptar në Ankara, Bledjan Çuni, ka zbuluar përmes një interviste për Euronews Albania, situatën në spitalet turke pas tërmetit shkatërrimtar që goditi juglindjen...

MEPJ-shqiptarëve në Turqi: Telefononi në këta numra nëse jeni në zonat e tërmetit

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që ndodhen në zonat e prekura...

TË FUNDIT

Major Cengu: 60 persona nën rrënojat e pallatit 8 katësh, kemi dëgjuar zëra

Major Endrit Cengu nga Turqia ka bërë me dije se aktualisht ekipi i kërkim-shpëtimit nga Shqipëria ndodhet në zonën e Malazya ku aktualisht po...

“Të plagosurit transportohen me anije”- Mjeku zbulon përmasat e tragjedisë në Turqi

Mjeku shqiptar në Ankara, Bledjan Çuni, ka zbuluar përmes një interviste për Euronews Albania, situatën në spitalet turke pas tërmetit shkatërrimtar që goditi juglindjen...

MEPJ-shqiptarëve në Turqi: Telefononi në këta numra nëse jeni në zonat e tërmetit

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që ndodhen në zonat e prekura...

I vodhën byzylykun të miturit, arrestohet 21-vjeçari dhe 3 adoleshentët

Një 21-vjeçar është arrrestuar dhe 3 shtetas të mitur janë proceduar penalisht në Tiranë, pasi dyshohet se i morën me dhunë byzylykun e floririt,...

“Berisha negocioi çmimin e fishekëve”, gazetari sjell detaje nga investigimet

Gazetari Poli Hoxha tha se kreu i PD-së Sali Berisha ka bërë negociata në lidhje me çmimin e fishekëve që ndodheshin në një fshat...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×