English

SHBA goditet nga dhjetëra tornado, humbin jetën 5 persona mes tyre një foshnjë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën pesë persona, duke përfshirë një foshnjë katër muajshe, kanë mbetur të vdekur pasi dhjetëra tornado shpërthyen në qendër të SHBA-së duke shkaktuar dëme serioze.

- Advertisement -

Dhjetëra mijëra banorë kanë mbetur pa energji elektrike pas stuhive të veçanta që filluan të premten.

Katër nga vdekjet kanë ndodhur në Oklahoma, ku është shpallur gjendja e jashtëzakonshme në dhjetëra qarqe.

Një person i pestë vdiq nga plagët e marra në pasi stuhia goditi Midwest, raportuan mediat lokale.

Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) tha se një hetim paraprak kishte konfirmuar se disa nga tornadot e së shtunës kishin shpërthime mbi 136 milje (218 km) në orë.

Stuhitë, të cilat përfshiheshin nga Teksasi në Misuri – gjithashtu panë deri në shtatë inç (18 cm) shi në disa vende brenda disa orësh, raportoi agjencia e lajmeve AFP. Qyteti i Sulphur, në Oklahoma lindore, u godit veçanërisht rëndë. Video e pasojave tregonte shtëpi të rrafshuara dhe automjete të përmbysura.

Sipas Departamentit të Shëndetit të Shtetit të Oklahomas, u raportuan rreth 100 lëndime. Qytetet Holdenville dhe Marietta u dëmtuan gjithashtu shumë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?