English

SHBA “hap thesin”për Moldavinë, ndihma për të shkëputur varësinë e saj nga Rusia

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i ka premtuar Moldavisë një ndihmë prej 135 milionë dollarësh për sigurinë energjetike dhe për t’iu kundërvënë fushatës ruse të keqinformimit.

- Advertisement -

“Jam i lumtur të njoftoj se ne do të lëvrojmë 85 milionë, pjesë e një pakete 300 milionë dollarëshe, për të mbështetur infrastrukturën tuaj energjetike, si për forcimin e rezervave të baterive, ashtu dhe për linjat e transmetimit të voltazhit të lartë, të cilave u kemi dedikuar tashmë disa fonde. Kjo do të forcojë qëndrueshmërinë tuaj energjetike dhe pozitat tuaja. Gjithashtu, korridori i gazit nga Greqia do të ndihmojë në dobësimin e vartësisë ruse”, deklaroi Blinken.

Moldavia, me 2.5 milionë banorë, ka qenë tërësisht e varur nga Rusia për furnizimet me gazin natyror. Ajo u përball me një krizë akute pasi Moska reduktoi dramatikisht furnizimet në dimër të 2022-shit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?