Shkencëtarët britanikë mund të kenë gjetur një zgjidhje për plakjen

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkencëtarët në Kembrixh kanë rinovuar qelizat e lëkurës së një gruaje 53-vjeçare me ato të një 23-vjeçareje.

Qëllimi I këtij transplanti është zhvillimi i trajtimeve për sëmundjet që lidhen me moshën si diabeti, sëmundjet e zemrës dhe çrregullimet neurologjike.

Teknologjia është ndërtuar mbi teknikat e përdorura për të krijuar delen e klonuar Dolly më shumë se 25 vjet më parë.

- Advertisement -

Delja Dolly u krijua duke përdorur klonimin, për të gjetur kura për sëmundjet e plakjes/BBC

Kreu i ekipit, Prof Wolf Reich, i Institutit Babraham në Kembrixh, i tha BBC News se ai shpresonte që teknika mund të përdoret përfundimisht për t’i mbajtur njerëzit me shëndet të plotë ndërsa plaken.

“Ne kemi ëndërruar për këtë lloj gjëje. Shumë sëmundje përkeqësohen me kalimin e moshës dhe të mendosh për të ndihmuar njerëzit në këtë mënyrë është super emocionuese,” tha ai.

Prof Reich theksoi megjithatë se puna është në një fazë shumë të hershme. Ai tha se kishte disa çështje shkencore për të kapërcyer përpara se të mund të zhvendosej nga laboratori i tij në klinikë.

Sidoqoftë rinovimi i qelizave të lëkurës ishte një sukses dhe kjo përbën një hap kritik para në këtë çështje.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erdogan emëron për herë të parë një grua në krye të Bankës Qendrore të Turqisë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka emëruar këtë të premte Hafize Gaye Erkanin, ish-zyrtare ekzekutive për financa në Shtetet e Bashkuara, si guvernatore të...

Balerina këshillon: Çiftet duhet të eksperimentojnë në shumë drejtime

Balerina Rexhina Çuko është shprehur se çiftet duhet të eksperimentojnë në shumë drejtime në mënyrë që marrëdhënia të funksionojë. E ftuar në emisionin “Good Morning...

“Shoku im ka gjithë jetën që fle në aneks”, Psikologu: E ka gruan dominante…

Psikologu Edmond Dragoti ishte i ftuar mëngjesin e kësaj të premteje në “Good Morning Albanians”, për të folur rreth një studimi i cili thoshte...

TË FUNDIT

Erdogan emëron për herë të parë një grua në krye të Bankës Qendrore të Turqisë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka emëruar këtë të premte Hafize Gaye Erkanin, ish-zyrtare ekzekutive për financa në Shtetet e Bashkuara, si guvernatore të...

Balerina këshillon: Çiftet duhet të eksperimentojnë në shumë drejtime

Balerina Rexhina Çuko është shprehur se çiftet duhet të eksperimentojnë në shumë drejtime në mënyrë që marrëdhënia të funksionojë. E ftuar në emisionin “Good Morning...

“Shoku im ka gjithë jetën që fle në aneks”, Psikologu: E ka gruan dominante…

Psikologu Edmond Dragoti ishte i ftuar mëngjesin e kësaj të premteje në “Good Morning Albanians”, për të folur rreth një studimi i cili thoshte...

Holandezët do të dërgojnë anije shpëtimi dhe pompa uji në Ukrainë

Holanda po dërgon dhjetëra varka, pompa uji dhe pajisje të tjera rezistente ndaj ujit në Ukrainë për të ndihmuar në operacionet e shpëtimit pas...

Çiftet që flenë në dhoma të ndara përmirësojnë marrëdhënien e tyre

Gjumi në dhoma të ndara për shkak të një partneri që gërhet mund të përmirësojë marrëdhëniet e njerëzve në vend që të shënojë fundin,...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×