Shkencëtarët në SHBA kanë teknologjinë për të prodhuar hidrogjen nga uji i ndotur 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Studiuesit e Universitetit Shtetëror të Oregonit kanë zhvilluar një sistem që përdor ujin e ndotur për të prodhuar hidrogjen.

Në të njëjtën kohë, e njëjta teknologji përdoret për pastrimin e ujit dhe “hidrogjeni i gjelbër” përfaqëson një tjetër përparim shkencor në gjetjen e alternativave ndaj lëndëve djegëse fosile, shkruan Zëri i Amerikës.

“Hidrogjeni i gjelbër” është një lëndë djegëse e pastër që përdoret gjithnjë e më shumë si burim alternativ energjie në industri të ndryshme, dhe mund të prodhohet duke përdorur energjinë e erës ose diellore, pa emetuar dioksid karboni.

- Advertisement -

Mund të merret edhe nga uji i freskët dhe studiuesit në Oregon kanë zhvilluar një sistem për të prodhuar hidrogjen nga uji i kontaminuar me herbicid, i cili zakonisht gjendet në ferma.

“Për fermerët, për shembull, ajo teknologji mund të përdoret për të pastruar ujin dhe në të njëjtën kohë për të fuqizuar pajisjet në fermat e tyre”, i tha Kyriakos Stiliano nga Universiteti i Oregon.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Emocionojnë fëmijët shqiptarë në Gjermani, këndojnë dhe recitojnë shqip

Anduena Stephan, Konsulle e Nderit e Shqipërisë në Gjermani tregoi në një intervistë për Euronews Albania se me rastin e Ditës së Pavarësisë kanë...

Motoristët nga Nju Xhersi: Njerëzit në Shqipëri më të dashur se në Amerikë

Një grup motoristësh që kanë marrë pjesë gjithnjë në paradat në Amerikë, ky 28 Nëntor i gjeti në Shqipëri. Ata treguan se janë të emocionuar...

“Krenari të ngremë flamurin shqiptar në SHBA”, flet sherifi shqiptar nga New Jersey

Edhe në SHBA shqiptarët kanë festuar që në orët e para të mëngjesit Ditën e Pavarësisë. Gazetari Denion Ndrenika në një lidhje me Euronews Albania...

TË FUNDIT

Emocionojnë fëmijët shqiptarë në Gjermani, këndojnë dhe recitojnë shqip

Anduena Stephan, Konsulle e Nderit e Shqipërisë në Gjermani tregoi në një intervistë për Euronews Albania se me rastin e Ditës së Pavarësisë kanë...

Motoristët nga Nju Xhersi: Njerëzit në Shqipëri më të dashur se në Amerikë

Një grup motoristësh që kanë marrë pjesë gjithnjë në paradat në Amerikë, ky 28 Nëntor i gjeti në Shqipëri. Ata treguan se janë të emocionuar...

“Krenari të ngremë flamurin shqiptar në SHBA”, flet sherifi shqiptar nga New Jersey

Edhe në SHBA shqiptarët kanë festuar që në orët e para të mëngjesit Ditën e Pavarësisë. Gazetari Denion Ndrenika në një lidhje me Euronews Albania...

Borrell thirrje Kosovës dhe Serbisë nga selia e NATO-s: Zbatoni marrëveshjet!

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, ka deklaruar se konflikti mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë një nga pikat kyçe të diskutimit...

IGJEUM: Do të vijojë përkeqësimi i motit, reshje të dendura në Librazhd

Librazhdi ështe përfshirë nga reshje të dendura shiu që nuk pushojnë prej disa orësh dhe erëra të forta. Po kështu sipas parashikimit të IGJEUM...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×