Shqipëria po plaket, Banka Botërore 3 sugjerime për qeverinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqipëria po plaket. Të dhënat demografike, emigrimi për arsye edukimi dhe profesionale, janë arsyet kryesore sipas analizës së Bankës Botërore.

Numri i popullsisë së Shqipërisë prej kohësh ka mbetur i njëjtë – 2.8 milionë banorë – me ndryshime të vogla nga viti në vit.

 Ndërsa në 2021, INSTAT llogariti mbi 3,000 vdekje më shumë sesa lindje. Ky ishte kulmimi i një rënieje të vazhdueshme të lindshmërisë në Shqipëri.

- Advertisement -

Emigrimi i shqiptarëve për të gjetur një punë më të mirë vijon, duke sjellë rënien e numrit të qytetarëve në moshë pune.

Këto faktorë kanë sjellë edhe plakjen e popullsisë në Shqipëri. Mosha mesatare e qytetarëve është plakur me dy vjet gjatë viteve të fundit.

Shqipëria ka nivelin më të lartë të papunësisë, krahasuar me vendet fqinje që kanë popullsi me nivel më të ulët edukimi universitar.

Në anën tjetër, qeveria shqiptare shpenzon më pak para për edukimin publik, se çdo vend tjetër në rajon dhe Evropë.

Banka Botërore i sugjeron qeverisë investimin në edukimin publik, reformimin e sistemit universitar, si dhe krijimin e kushteve për nxitjen e kthimit në Shqipëri të të diplomuarve në universitete të huaja, duke krijuar vende pune që kërkojnë aftësi të larta profesionale.

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×