Si e festoi bota Ditën e Fitores më 8 maj 1945

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dita e Fitores në Evropë festohet çdo vit më 8 maj, që shënon përvjetorin e fundit të Luftës së Dytë Botërore, e njohur si periudha më e errët që kontinenti ka parë.

Kjo ditë shënon përvjetorin e dorëzimit të ushtrisë gjermane. Adolf Hitler vrau veten më 30 prill 1945, dhe një javë me vonë më 7 maj, Karl Donitz firmosi dorëzimin pa kushte që hyri në fuqi një ditë më pas.

Për shkak se lideri i Bashkimit Sovjektik, Josef Stalin nuk ishte prezent dhe kërkonte që të merrte pjesë në ceremoni, një tjetër marrëveshje përdorëzimin ka pushte u firmos më 8 maj.

- Advertisement -

Kjo është arsyeja pse Rusia feston një ditë më pas, më 9 maj.

77 vite më parë, nëse kthehemi pas në kohë do shikojmë njerëz të cilët festuan fundin e kapitullit më të errët të Europës.

Në atë periudhë Parisi ishte i mbushur plot me njerëz që festonin, pasi kjo i jepte fund drejtimit nga qeveria fashiste Vichi, aleate me nazistët.

Katedralja e Shën Palit në Londër, pas bombardimeve të Blitz krijoi një shenjë në formën e shkronjës “V”, duke sinjalizuar fundin e luftës.

Festimet vazhduan nëpër Europë, ku njerëzit u grumbulluan nëpër të gjithë qendrat e qyteteve, duke veçuar Kopenhagën ku kishte një fluks të madh njerëzish.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×