Si merret një leje drejtimi për mjetet lundruese ujore?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ngjarja tragjike e vdekjes se vogëlushes 7 vjeçare në plazhin e Potamit në Himarë, 2 ditë më pare, ka ngritur polemika të mëdha në lidhje me lejet e drejtimit të mjeteve ujore.

Bazuar në informacionet e marra nga Drejtoria e Përgjithshme Detare, janë mbi 8000 mjete lundruese të licenusara nga autoritetet të administruara në harkun kohor të 14 viteve.

Aktualisht janë 7700 leje drejtimi aktive për drejtuesit e licensuar në rang kombëtar.

- Advertisement -

Por cilët janë kriteret për t’u pajisur me leje drejtimi:

  • 1.Individi duhet të jetë mbi 18 vjeç
  • 2.Pa precedent penal dhe i pa dënuar më parë
  • 3.Të kryejë kurs teorik dhe praktik në administratën detare

Në vitin 2021 u përditësua udhëzimi i ri për mjetet ujore të vogla dhe të mesme, duke u përafruar me atë të BE.

Ndërsa koha e trajnimit teorik është :

Katedoria A  5 ditë

Kategoria B   7 ditë

Kategoritë e tjera: 2 jave-1 muaj

Drejtoria e përgjithshme detare regjistron mjetet dhe  bën zhdoganimin, ndërsa kolaudimi i tyre kryhet cdo vit.

Në rast se një individ me leje drejtimi ndiqet penalisht, atomatikisht humb edhe lejen e drejtimit të mjetit lundrues.

Në vitin 2015 u bënë rishikime të lejeve të dretimit, pasi janë marrë nën moshë apo ata që nuk i plotesionin kushtet.

Çdo javë në rreth 50 teste në teori, gjysma prej tyre janë ngelës, indormon administrata e Drejtorisë së Përgjithshme Detare.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

TË FUNDIT

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×