English

Sondazhi aktual i vlerësimit: Biden është përpara Trump me katër pikë përqindjeje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth 41 për qind e votuesve presidencialë të regjistruar në SHBA do të votonin për presidentin Joseph Biden nëse zgjedhjet do të mbaheshin të hënën e ardhshme dhe rreth 37 për ish-presidentin Donald Trump, sipas një sondazhi të prillit nga Reuters dhe Ipsos.

- Advertisement -

Ky avantazh prej katër përqindësh përfaqëson një rritje nga një sondazh i marsit kur Biden kishte një epërsi me një pikë ndaj Trump.

Rreth 22 për qind e votuesve të regjistruar thanë se ende nuk kanë vendosur se për kë do të votojnë, por se opsioni më i afërt është të votojnë për një kandidat që nuk është nga partitë Demokratike dhe Republikane ose të mos votojnë fare.

Të dhënat për votuesit e regjistruar konsiderohen më të rëndësishme sepse ata kanë më shumë gjasa të votojnë sesa votuesit e paregjistruar.

Sondazhi tregoi gjithashtu se Biden kishte më shumë mbështetje midis votuesve të arsimuar në kolegj, ndërsa Trump kishte më shumë mbështetje midis atyre që nuk e kishin.

Anketa u krye me 833 të anketuar që janë votues të regjistruar dhe marzhi i gabimit ishte 4 pikë përqindje

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?