Strategjia e hidrogjenit, si po përpiqet BE të lëvizë drejt energjisë së pastër

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në kuadër të tranzicionit të BE-së drejt energjisë së pastër, hidrogjeni po konsiderohet një burim kyç drejt arritjes së objektivit për sektorin e transportit. Por zhvillimi i tij me shpejtësinë e duhur mund të jetë i vështirë.

Në portin e Antverpit, në Belgjikë, ky stacion hidrogjeni është një nga më pak se 1 mijë stacionet në botë. Automjetet elektrike vijnë këtu dhe mbushen me hidrogjen, i cili ndihmon pastaj në lëvizjen e tyre.

Komisioni Evropian dëshiron ta zgjerojë këtë, duke rritur infrastrukturën e furnizimit në të gjithë kontinentin. Por me infrastrukturën aktuale, a është hidrogjeni një rrugëzgjidhje për arritjen e objektivave të emetimit?

- Advertisement -

“Është pjesë e zgjidhjes. Na duhet të investojmë masivisht tek pajisje si panelet diellore. Por problemi është se kur ke energji diellore, apo nga era që fryn, zakonisht nuk keni të njëjtin konsum energjie. Hidrogjeni ësht ënjë mënyrë e përsosur për të depozituar energjinë. Kur nuk e përdorni, depozitojeni dhe mund ta përdorni atëherë kur ju duhet. Hidrogjeni do të jetë padyshim pjesë e karburanteve të reja. Ndoshta nuk do të arrijmë gjithçka, por shumica e mjeteve të rënda do të pajisen me hidrogjen në të ardhmen”, thotë Roy Campe, ekspert teknologjie.

Hidrogjeni i rinovueshëm, si ky stacion në portin e Antverpit, prodhohet me elektroliza që përdorin elektricitetin e gjelbër për të ndarë ujin nga hidrogjeni dhe oksigjeni. Më pas depozitohet.

Brukseli do gjithashtu që ta përdorë hidrogjenin për uljen e emetimeve në sektorë të tjerë, si në prodhimin e lëndëve kimike, fertilizuesve dhe plastikës.

Por për ekspertët, prodhimi i hidrogjenit përmes elektrolizave nuk është i realizueshëm në shkallë kaq të gjerë.

“Prodhimi i hidrogjenit me elektroliza është e komplikuar dhe harxhon shumë energji. Ky është dallimi i madh. Ne kemi parë profesorët tanë ta prodhojnë në klasë dhe besojmë se është një zgjidhje. Por jo, nuk është. Të besh elektrolizë me ujë në mënyrë industriale është e komplikuar, prandaj nuk ka ekzistuar. Askush nuk po e bën”, shprehet Samuel Furfari, inxhinier kimik, Universiteti i Brukselit.

Shumica e hidrogjenit prodhohet me mjete që ndotin, si gazi natyror, që do të thotë se emetojnë CO2-sh. Kjo është arsyeja përse Komisioni Evropian kërkon të kalojë drejt hidrogjenit të prodhuar përmes energjisë së gjelbër.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

TË FUNDIT

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×