anije

Para gjykatës të arrestuarit për kapjen e 60 kg kokainë në anije

Më 17 maj u kapën 53 pako me kokainë në portin e Durrësit, të ndara në 2 çanta. Lënda narkotike është gjetur...

Marina amerikane jep ndëshkimet për shkatërrimin e anijes luftarake

Marina amerikane ndëshkoi më shumë se 20 marinarë për zjarrin katër ditor që shkatërroi USS Bonhomme Richard ndërsa luftanija u ul në portin...

Turqia nuk e ka ndaluar anijen me grurë, sipas ministrisë së Jashtme të Rusisë

Ministria e Jashtme e Rusisë i cilësoi si të rreme raportet sipas të cilave, Turqia ka ndaluar anijen ruse të mallrave...

Ukraina i kërkon Turqisë të ndalojë anijen me flamur rus

Ukraina ka kërkuar që Turqia të ndalojë dhe arrestojë anijen e ngarkesave me flamur rus Zhibek Zholy që transportonte një ngarkesë...

Ushtria ruse do lejojë largimin e anijeve nga porti i Mariupolit

Ministria ruse e Mbrojtjes premton të hapë një korridor të sigurt për të lejuar anijet e huaja të largohen nga portet...

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar...

Foto l Vijon kontrolli për sasi të tjera kokaine në anijen në Portin e Durrësit

Mëngjesin e sotëm janë kapur 53 pako me kokainë në një anije që u ankorua në portin e Durrësit, të ndara...

Mjeshtri nga Vlora që nxjerr jetesën me anije artistike

Prej më shumë se 30 vitesh Axhem Binaj njihet si një nga mjeshtrit e modelimit dhe prodhimit të anijeve artistike. Këtë zanat e...

Ukraina shkatërron dy anije ruse

Dy anije patrullimi ruse Raptor u shkatërruan pranë ishullit Snake nga një dron ukrainas Bayraktar të hënën në mëngjes me orën...

Një jetë si artizan, 71-vjeçari rrëfen vështirësitë e ditëve të sotme

Meti Lila është 71 vjeç. Që herët në mëngjes ai çel dyert e kësaj shtëpize të vogël ku kalon gjithë ditën. Nëpërmjet drurit...

Anijet e NATO-s në Finlandë, ‘sfidojnë’ Rusinë me stërvitje të përbashkët

Tre anije luftarake të NATO-s mbërritën të hënën në portin e Turkut, në Finlandë, për një stërvitje të përbashkët me marinën...

Anija me turistë francezë mbërrin në Vlorë

Mëngjesin e së enjtes ka mbërritur në Portin e Vlorës kroçera ‘La Belle de L'Adriatique’. Megjithëse me një numër të vogël...

Greqia ndalon anijen-cisternë të Rusisë

Pavarësisht marrëdhënieve tradicionale me Moskën, Greqia u është bashkuar vendeve perëndimore që po zbatojnë sanksionet ndaj Rusisë. Autoritetet kanë ndaluar një anije-cisternë...

Anija franceze në Durrës, në funksion të trajnimeve të forcës detare

Forcim i bashkëpunimit mes Forcës Detare shqiptare dhe aleatëve francezë, e konsideroi kundëradmirali i Forcës Detare Adnand Agastra vizitën disa ditore...

Ukraina fajëson Rusinë për krizën ushqimore

Mungesa e ushqimit në Ukrainë po përhapet për shkak të anijeve luftarake ruse që bllokojnë portet e Ukrainës dhe tregtinë në...

Anija luftarake ruse në Detin e Zi dëmtohet nga zjarri

Ministria Ruse e Mbrojtjes tha se anija luftarake që udhëheq flotën në Detin e Zi është dëmtuar seriozisht për shkak të...