English

Jetesë

Jetesë

Dikur niste në mars, fakte interesante mbi traditat e disa shteteve për Vitin e Ri

Sipas Kalendarit Gregorian, dita e fundit e vitit është data 31 dhjetor. Samoa dhe disa pjesë të Kiribatit janë ndër vendet e para që festojën...

Horoskopi/ Njihuni me shenjat më me fat dhe më pafat të javës së parë të vitit 2024

Java e parë e Vitit të Ri nuk fillon me këmbën e djathtë, pasi në Vitin e Ri kemi Venusin në Shigjetar me Saturnin...

Rriten blerjet online, INSTAT: Çfarë porosisin më shumë gratë dhe burrat

83,1 % e popullsisë 16 - 74 vjeç në Shqipëri janë përdorues të rregullt të internetit. Të dhënat e gjeneruara nga Anketa e Përdorimit të...

Unaza 750 mijë euro “u zhduk” papritur në hotel, gjendet brenda fshesës me korrent

Vizitorja e një hoteli në Francë kishte denoncuar në polici një vjedhje e cila sipas saj kishte ndodhur në dhomën e hotelit ku po...

Vaksinimi i fruthit, Tomini: Përmirësohet situata, mbulesa vaksinale arrin në 94%

Frika nga Covid e përzier me paranojën e disa prindërve se vaksina e fruthit shkakton autizëm, bëri që niveli i vaksinimit të fëmijëve zbres...

Dëmtohen varret në kishën e Shën Mëhillit, shirat ekspozojnë jashtë eshtrat

Prej kohësh varrezat që ndodhen në Kishën e Shën Mëhillit në lagjen Dukas të Patosit janë dëmtuar për shkaqe të erozionit, çka ka bërë...

Uiski i rrallë thyen rekordin e pijes më të shtrenjtë në botë, ja vlera e tij

Një shishe e rrallë uiski është shitur për 2.7 milionë dollarë, duke thyer rekordin për verën apo pijet alkoolike më të shtrenjtë të shitur...

Inteligjenca artificiale kërcënon miliona vende pune në Korenë Jugore

Gati katër milionë vende pune në Korenë e Jugut janë në rrezik që të zëvendësohen prej inteligjencës artificiale në dy dekadat e ardhshme, ka...

14-nëntori, Dita Botërore e Diabetit

Diabeti, është një sëmundje kronike e shkaktuar nga nivelet e larta të glukozës në gjak gjatë një periudhe të gjatë kohore. Transportin e glukozës...