hungari

Samiti i radhës në Beograd, Ballkani i Hapur me Turqinë dhe Hungarinë

Sot në Beograd nis punimet samiti i radhës i Ballkanit të Hapur. Ndërsa në samitet e shkuara pjesë kanë qenë zyrtarë të BE-së...

Rusia do të ndërtojë dy reaktorë bërthamorë në Hungari

Gjigandi rus i energjisë bërthamore Rosatom do të fillojë ndërtimin e dy reaktorëve të rinj bërthamorë në Hungari në javët e...

Verstappen triumfon në Hungari, piloti i Red Bull dhuron spektakël

Max Verstappen i Red Bull bëri një garë fantastike, duke fituar çmimin e madh të Hungarisë. Ai u nis i 10-ti,...

‘BE-së i duhet strategji e re’, Orban: Sanksionet kundër Rusisë nuk funksionuan

Bashkimi Evropian ka nevojë për një strategji të re për luftën në Ukrainë pasi sanksionet kundër Rusisë nuk kanë funksionuar. Kështu deklaroi...

Hungaria kërkon gaz në Rusi

Qeveria e Hungarisë dëshiron të blejë afër një miliardë metra kub gaz natyror nga Rusia, pavarësisht sanksioneve të Bashkimit Evropian. Ministri i...

Komisioni Evropian denoncon Hungarinë për sulm ndaj komunitetit LGBTI

Komisioni Evropian ka denoncuar Hungarinë në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë në lidhje me të ashtuquajturin akti i mbrojtjes së fëmijëve, që...

Raporti për sundimin e ligjit, KE: Polonia dhe Hungaria hapa prapa

Polonia dhe Hungaria janë sërish në fokusin e BE lidhur me sundimin e ligjit. Sipas raportit vjetor të Komisionit Evropian, dy...

Hungaria në nevojë për fonde, apel BE-së: Marrëveshje për fondin e rikuperimit

Hungaria është gati për kompromis me Komisionin Evropian për të marrë pjesën e saj nga fondi i rikuperimit, deklaroi të enjten...

Hungaria ‘shpëton’ patriarkun Kirill nga sanksionet e BE-së

Kreu i Kishës Ortodokse Ruse i ka shpëtuar paketës së gjatë të sanksioneve. Patriarku Kirill, 75 vjeç, pritej të ishte mes...

10 policë të plagosur, 60 tifozë të shoqëruar

Finalja e madhe e Ligës së Konferencës ka sjellë edhe përleshjet e para midis tifozërive të Fejnordit dhe Romës me forcat...

Lideri populist Viktor Orban kryeministër për herë të katërt në Hungari

Viktor Orban është betuar sërish si kryeministër i Hungarisë pasi siguroi mandatin e katërt rresht në zgjedhjet e muajit të kaluar,...

Presidentja e parë grua në Hungari, merr zyrtarisht detyrën

Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, e cila sapo ka marrë detyrën, ka dënuar pushtimin e Rusisë. Ajo ka bërë me dije se...

Sllovakia dhe Hungaria nuk do të vendosin sanksione ndaj energjisë ruse

Sllovakia dhe Hungaria nuk do të mbështesin propozimin e Bashkimit Europian, për vendosjen e sanksioneve ndaj energjisë ruse. Të dyja vendet shumë...

Hungaria kundër BE-së për embargon ndaj naftës dhe gazit rus

Hungaria ka ripërsëritur qëndrimin e saj se është kundër propozimit të Bashkimit Europian për të vendosur embargo ndaj naftës dhe gazit...

Do ta paguajmë gazin rus në rubla, thotë ministri i Jashtëm i Hungarisë

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Péter Szijjártó tha se vendi i tij do të përdorë skemën e vendosur nga Moska për...

Rivali i Orban apel BE-së: Zhbllokoni fondet për Hungarinë

Tre javë pasi opozita e bashkuar në Hungari pësoi një humbje shkatërruese përballë kryeministrit Viktor Orban, kryebashkiaku i bastionit kryesor të...