nato

Lavrov: NATO kërkon armik të jashtëm për të justifikuar ekzistencën e saj

Aleanca e Atlantikut të Veriut ka kërkuar një armik të jashtëm për të justifikuar ekzistencën e saj. Kështu u shpreh ministri rus...

Rama: Kërkova në Madrid që Kosova të përfshihet në mekanizmin për paqe

Kryeministri Edi Rama ka treguar detaje nga samiti i NATO-s që zgjati 3 ditë në Madrid të Spanjës. Këtë të premte në...

Strategjia e re e NATO-s: Parandalim, menaxhim i krizave dhe mbrojtje kolektive

Uniteti për një qëllim të caktuar është mesazhi që simbolizon konceptin e strategjisë së fundit të NATO-s. Aleanca përshtatet dhe ripërcakton...

Suedia dhe Finlanda do nënshkruajnë protokollin e anëtarësimit më 5 korrik

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se Suedia dhe Finlanda do nënshkruajnë protokollin e anëtarësimit të martën, më 5...

‘Mbase sot lajmi i mirë’, Rama me presidentin bullgar pas kritikave për veto-n

Nga Madridi, ku po merr pjesë në ditën e tretë të Samitit të NATO-s, kryeministri Edi Rama ka publikuar një video...

‘Do kundërpërgjigjemi’, kërcënimi i Rusisë për zgjerimin e NATO-s

‘Nëse NATO vendos trupa dhe infrastrukturë në Finlandë dhe Suedi pasi të bashkohen me aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA, Rusia...

Dita e fundit e samitit të NATO-s, publikohet koncepti strategjik i aleancës

Përpara ditës së fundit të samitit, liderët e Natos vizituan muzeun Prado në Madrid. Ata tashmë ftuan zyrtarisht Suedinë dhe Finlandën...

Kërcënimi nga Rusia, NATO premton mbështetje për Gjeorgjinë e Moldavinë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg deklaroi se Aleanca ka vendosur të përgatisë një paketë gjithëpërfshirëse ndihme për Ukrainën, si...

Kryeministrja suedeze: Vendimi për anëtarësim në NATO jo i lehtë, por i duhuri

Kryeministrja suedeze, Magdalena Andersson tha se vendimi për t'u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s nuk ishte i lehtë, por i...

Zgjerimi i NATO-s do të ketë efekt destabilizues, sipas zv.ministrit rus

Zëvendës ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Ryabkov thotë se zgjerimi i NATO-s me Suedinë dhe Finlandën do të ketë efekt...

Biden falënderon Erdoganin që ‘lejoi’ Finlandën dhe Suedinë në NATO

Presidenti i SHBA, Joe Biden falënderoi homologun e tij turk Rexhep Tajip Erdogan në fillim të një takimi të mërkurën, që...

Stoltenberg: Me Suedinë dhe Finlandën fillon një epokë e re për NATO-n

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se Aleanca po hyn në një epokë të re me marrëveshjen që i...

Samiti i NATO-s, Rama: Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe

Kryeministri Edi Rama ka kërkuar në Samitin e NATO-s, mbajtur në Madrid, që Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për...

NATO fton zyrtarisht për anëtarësim Suedinë dhe Finlandën

NATO ka ftuar zyrtarisht Suedinë dhe Finlandën këtë të mërkurë, për t'u bashkuar me aleancën ushtarake. Zgjerimi i aleancës me te dyja...

Zelenski paralajmëron NATO-n: Lufta e Rusisë nuk do të përfundojë me Ukrainën

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski i është drejtuar online Samitit të NATO-s këtë të mërkurë, punimet e të cilit po mbahen në...

Biden: SHBA po rrit forcat ushtarake në Evropë për kërcënimin rus

Shtetet e Bashkuara do të rrisin forcat e tyre ushtarake në Evropë për shkak të kërcënimeve nga Moska. Kështu deklaroi presidenti i...