nato

Bllokimi i Ankarasë për hyrjen në NATO, Suedia ekstradon një kurd në Turqi

Suedia ka ekstraduar në Turqi personin e parë të dënuar për anëtarësim në Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), të cilën...

NATO kthen sytë nga Kina, shqetësime nga shtrirja e influencës së gjigandit aziatik

NATO ka përforcuar krahun e saj lindor për shkak të luftës së Rusisë në Ukrainë, por në të njëjtën kohë ka...

‘NATO pjesë e luftës’, Lavrov: Sulmet ndaj infrastrukturës të justifikuara

Rusia ka deklaruar se sulmet ndaj infrastrukturës civile në Ukrainë janë të justifikuara në një kohë kur SHBA dhe NATO furnizojnë...

Moldavia thotë se nuk po synon të anëtarësohet në NATO

Moldavia nuk po synon anëtarësimin në NATO, tha ministri i Jashtëm Nicu Popescu, duke shtuar se neutraliteti i shtetit të tij...

Samiti i NATO-s, Stoltenberg: Sisteme më të sofistikuara mbrojtëse Kievit

Liderët e vendeve të NATO-s po takohen në Rumani për të përforcuar mbështetjen për Ukrainën përballë sulmeve të intensifikuara ruse. Shefi i...

Anëtarësimi në NATO, ministri turk takim me homologun suedez dhe finlandez

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu deklaroi se do të takohet me homologët nga Suedia dhe Finlanda, për të diskutuar...

Turqia me diskutime të reja për pranimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, tha më 28 nëntor se do të takohet me homologët nga Suedia dhe Finlanda...

NATO-së i shterojnë rezervat, 20 nga 30 vende anëtare s’kanë armatime për Ukrainën

Dy të tretat e vendeve të NATO-s kanë ezauruar kapacitetet për të furnizuar me armatime Ukrainën. Kështu shkruan e përditshmja amerikane...

Orban: Hungaria do ratifikojë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO në 2023

Kryeministri hungarez Viktor Orban tha të enjten se Parlamenti i Hungarisë do të ratifikojë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO,...

Stoltenberg: NATO nuk do të tërhiqet në mbështetjen për Ukrainën

NATO nuk do të reduktojë mbështetjen e saj për Ukrainën, tha Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg në një konferencë për shtyp...

‘Gati të paguajmë çmimin’, Stoltenberg për mbështetjen e Ukrainës: Është një detyrim

NATO është gati të paguajë çmimin për mbështetjen e Ukrainës. Kështu deklaroi sekretari i përgjithshëm Jens Stoltenberg në Asamblenë e Përgjithshme...

Si funksionojnë nenet e NATO-s?

Me Evropën që rrezikon luftën më të madhe që prej 1945-s, krerët e NATO-s i kanë kthyer sytë nga nenet kyçe...

Shpërthimi në Poloni, Stoltenberg: Ishte raketë ukrainase, por fajin e ka Rusia

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se sulmi i së martës në Poloni me gjasë u shkaktua nga mbrojtja...

A do i shpallë NATO luftë Rusisë? Meçollari tregon se kur aktivizohet neni 5

Ish-zëvendës komandanti i Forcës Detare, Artur Meçollari sqaroi në një intervistë për Euronews Albania se NATO nuk është në kushtet për...

Agresioni rus dhe Shqipëria, Fatmir Mediu: Kur mund të aktivizohet neni 5 i NATO-s

Rënia e raketave me origjinë ruse në Poloni, shtet anëtar i NATO-s, duke lënë të vdekur dy persona, ka shkaktuar shqetësim...

Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë për Ukrainën, paralajmëron Sekretari i NATO-s

Ukraina përballet me muaj të vështirë përpara dhe kapaciteti ushtarak i Rusisë nuk duhet të nënvlerësohet. Kështu u shpreh Sekretari i Përgjithshëm...