gjermani

Gjermania, Danimarka dhe Suedia formojnë një ekip të përbashkët mbi Nord Stream

Gjermania, Danimarka dhe Suedia duan të formojnë një ekip të përbashkët hetimor, i cili do të hetojë rrethanat e incidentit në...

Bajerni dhuron spektakël, mposht Leverkusenin 4-0 dhe ngjitet në vendin e dytë

Skuadra e Bajernit të Mynihut e ka nisur në mënyrën më të mirë kampionatin në këtë rikthim pas Ligës së Kombeve. Bavarezët...

Vuçiç bisedon me të dërguarin gjerman për dialogun me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është takuar të premten me të dërguarin e posaçëm të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin,...

‘Jo vetëm ftohtë’, Europa kërcënohet nga një krizë edhe më e madhe këtë dimër

Europianët presin më frikë dimrin - por i ftohti dhe errësira - nuk janë e vetmja ‘e keqe’ që u kanoset. Lufta...

A është ky shteti që do të zëvendësojë Britaninë si një nga 3 superfuqitë e Europës?

Dikur ishin 3. Franca, Gjermania dhe Britania e Madhe janë njohur gjithnjë si tre ekonomitë kryesore të Bashkimit Europian. Por tani që Britania...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët...

Kreshnik Spahiu mesazh të rinjve: Në Gjermani nuk është fushë me lule, jetojnë keq

Juristi Kreshnik Spahiu thotë se shqiptarët që punojnë në mënyrë ilegale në Gjermani bëjnë një jetë shumë të vështirë. Në emisionin Now...

Pse sulmi ndaj Nord Stream 2 nuk mund të jetë rastësi?

Nord Stream 2 ishte projekti madhështor i cili do ta bënte Europën edhe më të varur ndaj gazit rus. Por lufta në...

Emiratet e Bashkuara Arabe do të furnizojnë Gjermaninë me gaz e naftë

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) dhe Gjermania nënshkruan dje, gjatë vizitës së kancelarit gjerman Olaf Scholz në Abu Dabi, një marrëveshje...

Gjermania s’di të fitojë/ Italia mposht Anglinë, Spanja zbret në fushë ndaj Zvicrës

Hungaria ka mposhtur Gjermaninë në Ligën e Kombeve, duke fituar kështu dhe përballjen e dytë ndaj pancerave. Adam Szalai ishte autori...

1,7 milionë vende të lira pune, Gjermania lehtëson importin njerëzor nga Ballkani

Autoritetet gjermane vlerësojnë se ka mbi 1,7 milionë vende të hapura punë që nuk i plotësojnë dot. Shumica e punëtorëve nevojiten në...

Tuneli më i gjatë nënujor në botë do të lidhë 2 shtete

Në thellësinë 40 metra në Detin Baltik, tuneli më i gjatë në botë do të lidhë Danimarkën dhe Gjermaninë, duke shkurtuar...

Gjermania arrin marrëveshje me Slloveninë për t’i dërguar tanke Ukrainës

Gjermania dhe Sllovenia kanë arritur marrëveshje, sipas së cilës, Sllovenia do t’i dërgojë 28 tanke të dizajnit sovjetik Ukrainës dhe në...

Scholz: Gjermania, e gatshme për një rol udhëheqës ushtarak në Evropë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz deklaroi këtë të diel se Gjermania është e gatshme për një rol udhëheqës ushtarak për të garantuar...

Scholz: Të garantojmë furnizimin me energji të vendit

Qeveria gjermane kërkon të marrë nën kontroll rafineritë e kompanisë ruse të naftës, “Rosneft”, në Gjermani. Kancelari Scholz ka deklaruar se synon...

Scholz: Ushtria e Gjermanisë duhet të jetë “më e pajisura” në Evropë

Gjermania është e gatshme të marrë rol udhëheqës në garantimin e sigurisë së Evropës, ka thënë kancelari gjerman, Olaf Scholz. Ai është...