Nigeri

Masakër në Nigeri, persona të armatosur vrasin 20 gra e fëmijë

Të paktën 20 persona, kryesisht gra dhe fëmijë, u vranë gjatë një sulmi në një fshat në shtetin Plateau të Nigerisë. Sulmuesit...

Përmbytet anija në Nigeri, mbyten 15 fëmijë, zhduken 25 të tjerë

Pesëmbëdhjetë fëmijë janë mbytur dhe 25 të tjerë rezultojnë të zhdukur pasi anija në të cilën ndodheshin u mbyt në një...

Persona të armatosur në Nigeri rrëmbejnë 40 besimtarë nga kisha

Persona të armatosur rrëmbyen 40 persona nga një kishë në një fshat të largët në Nigerinë veriore, tha një grup lokal...

Tentuan të “vjedhin” një veshkë, arrestohet senatori dhe gruaja e tij

Një senator nigerian, gruaja e tij dhe një mjek janë burgosur për komplot trafiku organesh. Politikani Ike Ekweremadu, 60 vjeç dhe gruaja...

Të paktën 33 të vrarë nga një sulm i armatosur në Nigeri

Të paktën 33 persona u vranë kur persona të armatosur sulmuan një fshat në veriperëndim të Nigerisë, tha sot një zyrtar...

Të paktën 74 viktima në dy sulme të armatosura në Nigeri 

Policia e shtetit nigerian Benue njoftoi sot se të paktën 74 persona u vranë në dy sulme të armatosura në Benue...

Forcat Ajrore Nigeriane: Vramë dy terroristë kryesorë të ISIS

Forcat Ajrore Nigeriane thanë të hënën se vranë anëtarët kryesorë të grupit terrorist ISWAP gjatë sulmeve ajrore në verilindje. Edward Gabkwet, një...

10 viktima dhe 60 të zhdukur, mbytet anija në Nigeri 

Të paktën 10 persona kanë vdekur dhe 60 janë zhdukur pasi një varkë u mbyt në shtetin Anambra në juglindje të...

Kapet 1.8 ton kokainë në Nigeri

Agjencia Nigeriane e Zbatimit të Drogës sekuestroi një rekord prej 1.8 ton kokainë me vlerë 278 milionë dollarë në një magazinë...

Shembet godina në ndërtim në Nigeri, disa persona nën rrënoja

Në qytetin Kano në veri-perëndim të Nigerisë, një godinë shumëkatëshe në ndërtim u shemb dhe dyshohet se disa persona kanë mbetur...

Mbi 100 të vdekur në Nigeri pas shpërthimit në një rafineri ilegale

Më shumë se 100 persona kanë vdekur në jug të Nigerisë si pasojë e një shpërthimi në një rafineri ilegale të...

24 vite burg për ateistin nigerian

Mubarak Balla, një ateist nigerian është dënuar me 24 vite burg nga autoritetet vendase për blasfemi, sharje kundër Zotit. Akuzat kundrejt Mubarak...