osmani

Osmani: Serbia ka krijuar krizë që të mos flitet për marrëveshje finale

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë të mërkurën se Serbia ka krijuar krizë në javët e fundit, në mënyrë që...

Osmani falënderon Amerikën për arritjen e marrëveshjes në Bruksel

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar pas arritjes së marrëveshjes për targat në Bruksel mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë Përmes...

Osmani e Kurti takojnë Macron: Kosova e gatshme për marrëveshje

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryeministri Albin Kurti u pritën sot në Pallatin Élysee nga Presidenti i Francës,...

Kurti dhe Osmani bashkë në takimin me Macron

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron pritet të takojë ndaras delegacionet e Kosovës dhe atë të Serbisë. Në këtë takim, Kosova përfaqësohet nga...

Ndërkombëtarët s’po na bëjnë presion për targat, thotë Osmani

Presidentja Vjosa Osmani ka mohuar se ka presion ndërkombëtar për shtyrjen e afatit për targat. Ajo ka theksuar se në bashkëpunim...

Osmani: As SHBA, as BE s’na ka kërkuar të heqim dorë nga njohja reciproke

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se kërkesa që njohja reciproke të jetë pjesë e një marrëveshjeje finale me Serbinë është...

Vjosa Osmani tregoi çfarë diskutoi me Escobar-in

Vjosa Osmani deklaroi për mediat pas takimin me Escobar-in, se i kishte shprehur të dërguarit të SHBA-së për Ballkanin angazhimin e...

Escobar mbërrin në Prishtinë, pritet nga Osmani

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, do të qëndrojë të mërkurën në Prishtinë për...

Osmani: Kosova në ETIAS, por pa ndikuar në vendimin për liberalizim të vizave

Presidentja Vjosa Osmani ka pritur sot në takime të ndara përfaqësuesit e pesë shteteve që u raportua se kanë mbështetur propozimin...

Osmani: Serbia po afrohet me Rusinë kurse Kosova do anëtarësimin në NATO

Presidentja Vjosa Osmani deklaroi se Kosova është shumë e qartë në objektivat e saj e që është anëtarësimi në NATO. Ajo ka...

Osmani i tregon ‘vijat e kuqe’ Macron dhe Scolz: Asosacioni i dëmshëm edhe për BE

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se Komisioni Evropian u ka dërguar edhe një rikonfirmim të gjitha vendeve anëtare të Bashkimit...

‘Osmani dëmtoi marrëdhëniet me Tiranën’, Zeka: Asnjë s’e ka sulmuar Ramën si ajo

Analisti Miliaim Zeka bën përgjegjëse presidenten Vjosa Osmani për ftohjen e marrëdhënieve mes Tiranës dhe Prishtinës zyrtare. Në një intervistë për Euronews...

Gërvalla: Nuk i marrim leje Listës Serbe për të vizituar Veriun

Zëvendëskryeministrja, njëherësh shefja e diplomacisë së Kosovës Donika Gërvalla ka deklaruar se nuk është surprizë moszbatimi i marrëveshjes me Serbinë për...

Osmani pas takimit me Escobar: Kosova do vazhdojë të jetë palë e barabartë në dialog

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Osmani...

Dua Lipa merr titullin Ambasadore Nderi e Republikës së Kosovës

Këngëtarja e njohur shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa është shpallur Ambasadore Nderi e Republikës së Kosovës. Lajmin e ka bërë të...

Osmani: Në takimin me Blinken nuk u përmend çështja e ‘Ballkanit të Hapur’

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka deklaruar se në takimin e Sekretarit Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken, nuk është përmendur fare...