perndimi

Ukraina mohon pretendimet e Rusisë se ka vrarë 180 mercenarë të huaj

Ukraina iu përgjigj pretendimeve të Rusisë se ka vrarë rreth 180 mercenarë të huaj gjatë një sulmi në bazën ushtarake Yavoriv,...

Media ndalohet të hyjë në Irpin pas vrasjes së gazetarit amerikan

Gazetarët nuk do të lejohen më të hyjnë në qytetin e Irpin, afër Kievit, tha kryetari i bashkisë së qytetit Oleksandr...

SHBA paralajmëron pasoja për Rusinë pas vrasjes së gazetarit amerikan

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan thotë se SHBA-ja do të përgjigjet ndaj Rusisë pas vrasjes së gazetarit amerikan...

Vritet gazetari amerikan në Kiev

Gazetari amerikan, Brent Renaud, është qëlluar për vdekje në qytetin Irpin jashtë Kievit, thotë policia. Shefi i policisë së Kievit, Andriy Nebytov...

Bjellorusia mund t’i bashkohet pushtimit, Rusia do të furnizojë me armë moderne

Bjellorusia mund t’i bashkohet pushtimit, Rusia do të furnizojë me armë moderne Moska do të furnizojë fqinjin e saj me pajisjet ushtarake...

Ukraina pretendon se ka vrarë gjeneralin e lartë rus

Një oficer i lartë rus është vrarë nga forcat ukrainase, sipas ushtrisë ukrainase. Gjeneralmajor Andrei Kolesnikov ishte komandanti i distriktit ushtarak të...

Putin paralajmëron hakmarrje për kompanitë që largohen nga Rusia

Presidenti rus, Vladimir Putin tha se qeveria ruse mund të marrë përsipër asetet e kompanive të huaja që tërhiqen nga Rusia. “Rusia...

Nuk do të mbetet asnjë gjurmë nga pushtimi rus, thotë Zelensky

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka mbajtur një fjalim duke u kërkuar partnerëve të Ukrainës në mbarë botën që të ofrojnë...

Bashkimi Evropian dyfishon forcat ushtarake në Bosnjë

Ushtarët austriakë stërviten në kazermat Götzendorf përpara se të dërgohen në misionin EUFOR në Bosnjë. Bashkimi Evropian ka frikë se lufta në...

Britania e Madhe ngrin pasuritë e Abramoviç, përfshirë klubin e Chealsea

Qeveria e Britanisë së Madhe ka sanksionuar oligarkun rus Roman Abramoviç, duke ngrirë pasuritë e tij, përfshirë klubin anglez të futbollit...

Putin do ta paguajë për krimet e tmerrshme, Johnson dënon sulmin në maternitet

Kryeministri britanik Boris Johnson dënoi bombardimin e një spitali për fëmijë dhe një materniteti në qytetin jugor të Ukrainës, Mariupol të...

E pamundur për Europën të bllokojë naftën ruse, thotë kryeministri holandez

Nuk është e mundur që Bashkimi Evropian të ndërpresë plotësisht furnizimin me naftë dhe gaz rus, paralajmëroi kryeministri holandez Mark Rutte. "Ne...

Polonia pret 150 mijë refugjatë ukrainas në ditë

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët thotë se më shumë se 1.2 milionë refugjatë ukrainas kanë shkuar në Poloni që...

Erdogan beson se do arrijë një armëpushim mes Rusisë dhe Ukrainës

Për herë të parë që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë, ministrat e Jashtëm të dy vendeve kanë rënë dakord...

Ukraina ndalon eksportin e drithërave

Qeveria ukrainase do të ndalojë eksportet e mallrave kryesore bujqësore, duke përfshirë grurin, misrin, thekrën, elbin, kripën dhe mishin, sipas një...

SHBA ndalon importin e naftës nga Rusia

Amerika ka ndaluar importet e naftës nga Rusia. Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden mori këtë vendim të martën, për shkak...