English

Pushtimi i Ukrainës

Pushtimi i Ukrainës

Zelensky: 31 mijë ushtarë ukrainas u vranë, shpresoj për samit të paqes së shpejti

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë të dielën se 31.000 ushtarë ukrainas janë vrarë prej se Rusia e nisi pushtimin e Ukrainës para...

Osmani: Ne i qëndrojmë përkrah Ukrainës, liria do të triumfojë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se Kosova i qëndron përkrah Ukrainës në dyvjetorin e pushtimit të saj nga Rusia, duke nënvizuar se...

Dy vite luftë mes Rusisë dhe Ukrainës, çfarë pritet të ndodhë në vazhdim

Ndërsa Ukraina hyn sot në vitin e tretë të luftës, liderët në mbarë botën janë të vendosur të vazhdojnë të qëndrojnë me Presidentin Volodymyr Zelensky dhe...

Zelensky i lutet Kongresit amerikan: Miratoni pakon e ndihmës për Ukrainën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i ka bërë thirrje Kongresit amerikan ta kalojë një pako prej 60 miliardë dollarësh ndihmë për vendin e tij,...

Ushtria ukrainase: Kemi vrarë dhjetëra ushtarë rusë në Herson

Ushtria ukrainase e ka pranuar se ka sulmuar një poligon stërvitor në Hersonin e pushtuar, ku trupat ruse po përgatisnin një sulm ndaj një...

Gjykata ruse rrëzon kandidatin kundër luftës, i ndalon hyrjen në zgjedhje

Gjykata Supreme e Rusisë e hodhi poshtë të mërkurën ankesën e Boris Nadezhdin, kandidatit presidencial që është kundër luftës, ndaj vendimit të Komisionit Qendror...

Mbi 45.000 ushtarë rusë besohet se janë vrarë prej fillimit të luftës në Ukrainë

Së paku 45.123 ushtarë rusë janë vrarë prej se Moska e nisi pushtimin e Ukrainës para gati dy vjetëve, sipas një hulumtimi nga Mediazona...

Navalny ndërroi jetë në burg, vëllai i tij në listën e të kërkuarve nga Rusia

Vëllai i Alexei Navalny është vendosur në listën e të kërkuarve të Rusisë, sipas mediave shtetërore. Mediat e huaja bëjnë të ditur se një çështje...

Suedia i dhuron Ukrainës ndihmë ushtarake në vlerë 680 milionë dollarë

Ministria e Mbrojtjes e Suedisë tha të martën se do t’i japë Ukrainës ndihmë ushtarake në vlerë rreth 680 milionë dollarë, përfshirë dërgimin e...