putin

Rusët i vënë syrin Alaskës – a duhet të shqetësohet SHBA?

Aleati i afërt i Putin dhe kryetari i dhomës së ulët të parlamentit rus kërcënoi javën e shkuar se Rusia do...

Vajza e Putin i futet politikës mes zërave se shëndeti i tij është përkeqësuar

Ish-balerina e rock’n’rollit, Katerina Tikhonova ka ndërmarrë një rol të rëndësishëm për të ndihmuar ekonominë ruse të shmangë sanksionet e Perëndimit. 35-vjeçarja...

‘Nuk heq dorë’, ish-kancelari gjerman refuzon të ndërpresë lidhjet me Putinin

Ish-kancelari gjerman, Gerhard Schroeder refuzon të ndërprerë kontaktet me presidentin rus, Vladimir Putin, pavarësisht presionit që të ndërpresë miqësinë me të. “Unë...

Putin ultimatum Ukrainës: Pranoni kushtet tona, ose përgatituni për më të keqen

Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi Kievin se duhet të pranojë shpejt kushtet e Moskës ose të përgatitet për më të keqen,...

Putin falënderon ushtarët rusë për çlirimin e rajonit të Luhanskut

Presidenti rus Vladimir Putin ka uruar trupat ruse për çlirimin e rajonit lindor të Ukrainës, Luhansk, në Donbas. Në një dalje televizive...

Putin nuk do ta urojë presidentin Biden për Pavarësinë

Presidenti rus Vladimir Putin nuk do t'i dërgojë urimet e tij homologut amerikan Joe Biden për Ditën e Pavarësisë këtë vit...

Vladimir Putin politikani më popullor në Serbi

Popullariteti i presidentit rus në Serbi është vetëm një përqindje më poshtë se ai i presidentit serb Aleksandar Vuçiç. Mes udhëheqësve botërorë,...

Johnson: Nëse Putin do ishte grua s’do të kishte luftë në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka deklaruar se lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Vladimir Putin do të ishte...

Gjendja aktuale në Ballkan në favor të Rusisë, thotë analisti

Situata e njëjtë që po mbizotëron në Ballkanin Perëndimor është duke shkuar në favor të presidentit rus, Vladimir Putin. Kështu është shprehur...

‘Fund hegjemonisë së Perëndimit’, Putin: Bota ka nevojë për sistem multipolar

Pak ose aspak referencë për Ukrainën dhe shumë kritika për Perëndimin karakterizuan fjalimin e Vladimir Putin në forumin BRICS. Presidenti rus bëri...

Vitali Klitschko: Rusët po vdesin për ambiciet e Putinit

Kryetari i Bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, tha se shumë shpejt rusët do ta kuptojnë se ushtarët e tyre të rinj...

Qiproja akuzon Turqinë se synon kontrollin e plotë të veriut separatist

Qipro akuzon Turqinë se po kërkon të ketë kontroll të plotë mbi veriun separatist të ishullit, dhe për këtë do të...

Ukraina dënon komentin e Macron për të ‘mos turpëruar Rusinë’

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba ka dënuar komentin e bërë nga Presidenti francez, Emmanuel Macron, i cili tha të...

Putin paralajmëron sulme të tjera nëse Ukrainës i dërgohen raketa

Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi të dielën se Moska do të godiste objektiva të reja nëse SHBA-ja do të furnizonte Ukrainën...

Putin premton kalim të sigurt të grurit, pritet marrëveshje me Turqinë e OKB-në

Presidenti rus Vladimir Putin shprehet se ai nuk do të bllokojë kalimin e grurit nga portet e Detit të Zi, duke...

100 ditë luftë në Ukrainë, Putin shkarkon 5 gjeneralë

Presidenti rus, Vladimir Putin ka shkarkuar këtë javë 5 gjeneralë nisur nga vështirësitë të Moska po has në pushtimin e Ukrainës. Ggazeta...