Vladimir Putin

A mundet Kina të ndërmjetësojë paqen mes Rusisë dhe Ukrainës?

Kina e paraqet veten si neutrale në luftën në Ukrainë. Në të njëjtën kohë, presidenti kinez Xi Jinping ka qenë në Moskë...

Medvedev: Përpjekja për të arrestuar Putinin është shpallje e luftës ndaj Rusisë

Çdo përpjekje për të arrestuar presidentin Vladimir Putin pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) lëshoi ​​një urdhër për shefin e Kremlinit do...

Putin dhe Xi Jinping diskutojnë për propozimin kinez për paqe në Ukrainë

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe udhëheqësi kinez, Xi Jinping diskutuan propozimin e Pekinit për një armëpushim në Ukrainë gjatë ditës së...

Presidenti kinez nis sot vizitën dy ditore në Moskë

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, viziton sot Moskën ku pritet të tregojë mbështetje për presidentin rus, Vladimir Putin, teksa tenton të...

Vuçiç thotë se urdhër arresti i Putinit ‘do të ketë pasoja të këqija politike’

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç thotë se lëshimi i një urdhër-arresti ndërkombëtar për Vladimir Putin "do të ketë pasoja të këqija politike"...

“Ka kryer krime lufte”, Biden reagon pas urdhër arrestit për Putinin

Presidenti i SHBA, Joe Biden deklaroi se presidenti rus, Vladimir Putin ka kryer krime lufte dhe vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare Penale...

Putin thirrje miliarderëve rusë: Investoni në Rusi, t’u përgjigjemi sanksioneve

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin u bëri thirrje miliarderëve rusë të enjten që të vënë patriotizmin para fitimit, duke u thënë...

Putin-prokurorëve: Reagoni ashpër ndaj përpjekjeve për të destabilizuar Rusinë

Presidenti rus, Vladimir Putin ka kërkuar që prokurorët të përgjigjen ashpër ndaj çdo përpjekjeje për të destabilizuar situatën socio-politike në Rusi. "Prokurorët...

Rusia po dërgon gratë e burgosura në luftën në Ukrainë

Rusia po dërgon gra të burgosura për të punuar në rajonet e pushtuara në lindje të Ukrainës, tha një aktiviste ruse...

Putin po dërgon gratë e burgosura në luftë

Rusia po dërgon për herë të parë gra të burgosura në luftën kundër Ukrainës, ndërsa Vladimir Putin  po përpiqet të kompensojë...

Kreu i Wagner synon karrigen e Putin

Njeriu që drejton mercenarët e rusë në Ukrainë shihet nga analistët si një prej personazheve që mund të synojë të marrë...

Putin: Moska duhet të marrë parasysh aftësitë bërthamore të NATO-s

Presidenti Vladimir Putin tha se Rusia nuk ka zgjidhje tjetër veçse të marrë parasysh aftësitë bërthamore të NATO -s, ndërsa aleanca...

Sulme në lindje të Ukrainës, Putin: Do forcojmë ushtrinë me artileri të avancuara

Teksa ukraina shënon njëvjetorin e luftës, forcat ruse kanë vazhduar sulmet në lindje të vendit. Presidenti Putin ka bërë të qartë se...

Rikthimi i Bashkimit Sovjetik? Putin synon të pushtojë Bjellorusinë deri më 2030

Presidenti rus, Vladimir Putin, nis të zbulojë plane për të aneksuar territore të tjera përveç Ukrainës. Shefi i Kremlinit është shprehur...

Vladimir Putin: Rusia po lufton për tokat e saj historike

Presidenti rus, Vladimir Putin deklaroi se Rusia po lufton për tokat e saj “historike” në Ukrainë. Këto deklarata ai i bëri gjatë...

Albanologu rus: Një fitore e Putinit në Ukrainë, rrezik për mbarë botën

Albanologu rus, Aleksandër Rusakov thotë se një fitore e Rusisë në Ukrainë, do të ishte rrezik për të gjithë botën. Në një...