Tajlanda legalizon kanabisin për qëllime mjekësore, shpërndahen fidanë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet tajlandeze kanë legalizuar kanabisin për qëllime mjekësore. Nga e enjtja, qytetarët do të jenë në gjendje të kultivojnë deri në gjashtë bimë kanabisi në shtëpi nëse regjistrohen pranë autoriteteve dhe kompanitë gjithashtu mund të kultivojnë bimën.

Qeveria deklaroi se ata po lejojnë prodhimin dhe konsumin vetëm për qëllime mjekësore, shkruan BBC.

Tajlanda është vendi i parë në Azinë Juglindore që merr një vendim të tillë, një rajon i cili deri më tani është i njohur për ligjet e rrepta të drogës.

- Advertisement -

Por, qeveria shpreson që zhvillimi i një tregtie lokale të kanabisit do të nxisë bujqësinë dhe turizmin.

Ndërkohë do u shpërndahen qytetarëve një milion fidanë kanabis për të inkurajuar kultivimin e tyre. Gjethja e kabanisit do të përdoret edhe si dekor në pjata nëpër restorante.

“Është një mundësi për njerëzit dhe shtetin që të fitojnë të ardhura”, tha Anutin Charnvirakul, zëvendëskryeministër dhe Ministër i Shëndetësisë.

 

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U përfshi në vrasjen e biznesmenit, ky është 32-vjeçari i arrestuar (FOTO)

Euronews Albania ka siguruar foton e Erisiano Abedini i cili është arrestuar në kuadër të megaoperacionit “Never Forget”. Erisiano Abedini, 32 vjeç, akuzohet si autorë...

Humbën 10% të masën në 2 vite, çfarë po ndodh në akullnajat zviceriane?

Akullnajat zvicerane kanë përjetuar humbje ekstreme të masës rreth 10% në dy vjetët e fundit, ka thënë Komisioni Zviceran për Vëzhgim të Kriosferës, me...

Shpërdoroi fondet për sportin, arrestohet ish-nënkryetari i bashkisë Librazhd

Policia e Elbasanit ka arrestuar këtë të enjte ish-nënkryetarin e bashkisë Librizhad, Andri Çota, një person i shpallur në kërkim për "Shpërdorim detyre". Gjykata e...

TË FUNDIT

U përfshi në vrasjen e biznesmenit, ky është 32-vjeçari i arrestuar (FOTO)

Euronews Albania ka siguruar foton e Erisiano Abedini i cili është arrestuar në kuadër të megaoperacionit “Never Forget”. Erisiano Abedini, 32 vjeç, akuzohet si autorë...

Humbën 10% të masën në 2 vite, çfarë po ndodh në akullnajat zviceriane?

Akullnajat zvicerane kanë përjetuar humbje ekstreme të masës rreth 10% në dy vjetët e fundit, ka thënë Komisioni Zviceran për Vëzhgim të Kriosferës, me...

Shpërdoroi fondet për sportin, arrestohet ish-nënkryetari i bashkisë Librazhd

Policia e Elbasanit ka arrestuar këtë të enjte ish-nënkryetarin e bashkisë Librizhad, Andri Çota, një person i shpallur në kërkim për "Shpërdorim detyre". Gjykata e...

Emrat| Presidenti Begaj dekreton lirimet dhe emërimet e ambasadorëve

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj me propozim të Kryeministrit, ka dekretuar lirimet e 3 ambasadorëve dhe emërimet e 5 të tjerëve. Emrat e ambasadorëve të...

Dodit vizitë në Moskë në tetor: Putin është miku im më mirë, jam krenar që…

Kreu i serbëve të Bosnje Hercegovinës, Millorad Dodik ka deklaruar se në muajin tetor do të udhëtojë drejt Rusisë për të zhvilluar takime me...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×