English

Tajvani nis stërvitjen ushtarake për t’u mbrojtur nga kërcënimi i pushtimit kinez

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtria e Tajvanit më 31 janar nisi stërvitjet dyditore në det dhe ajër për të praktikuar mbrojtjen në rast të një sulmi të befasishëm nga Kina.

- Advertisement -

Pothuajse çdo ditë, luftanijet kineze lundrojnë në ujërat përreth Tajvanit dhe avionët luftarakë fluturojnë drejt ishullit dhe më pas kthehen mbrapsht.

“Çdo veprim joracional i njëanshëm shumë lehtë do të mund të përshkallëzonte tensionet dhe të sabotonte stabilitetin në rajonin e Ngushticës së Tajvanit”, deklaroi për gazetarët në bazën detare Tsuoying në jug të Tajvanit, Sun Li-fang, zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes.

Kina pretendon se ishulli vetëqeverisës, me 23 milionë banorë, është pjesë e territorit të saj dhe thotë se ky territor duhet të vihet nën kontrollin e Pekinit.

Tajvani për një kohë të gjatë ka shkaktuar telashe në raportet mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës. Përderisa raportet janë përkeqësuar në vitet e fundit mes dy rivalëve, frika është rritur se Uashingtoni mund të përfshihet në luftë, nëse shpërthejnë armiqësitë.

Ministria e Mbrojtjes së Tajvanit në buletinin ditor tha se shtatë avionë luftarakë dhe katër anije të marinës së Kinës u detektuan përreth ishullit në 24 orët e fundit. Po ashtu raportoi se një balonë kineze është detektuar në veri të ishullit.

Stërvitjet vjetore ushtarake në Tajvan po mbahen më pak se tre javë pasi Lai Ching-te u zgjodh president i ri, duke fituar mandatin e tretë me radhë të Partisë Demokratike Progresive, e cila kundërshtohet nga Kina.

Stërvitjet ushtarake kanë për synim edhe që të rrisin edhe besimin e publikut ndaj aftësive të ishullit për të mbrojtur veten.

Përderisa ushtria e Tajvanit është shumë më e vogël sesa e Kinës, ishulli vetëqeverisës po blen armatime të teknologjisë së lartë nga Shtetet e Bashkuara, po revitalizon industrinë vendore të armëve dhe ka zgjatur shërbimin e detyrueshëm ushtarak nga katër muaj në një vit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×