English

Të premten Biden udhëton drejt Varshavës për luftën në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të premten, presidenti amerikan Joe Biden do të udhëtojë drejt Varshavës në Poloni, pas takimeve të tij në Bruksel, Belgjikë me aleatët e NATO-s, G7 dhe liderët e Bashkimit Evropian.

- Advertisement -

Lajmi është bërë i ditur nga sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

Biden do të zhvillojë një takim dypalësh me presidentin polak Andrzej Duda, ku në qendër të diskutimit do të jetë lufta në Ukrainë.

“Presidenti do të diskutojë se si Shtetet e Bashkuara, së bashku me aleatët dhe partnerët tanë, po i përgjigjen krizës humanitare dhe të të drejtave të njeriut që ka krijuar lufta e pajustifikuar dhe e paprovokuar e Rusisë kundër Ukrainës”, tha Psaki.

Rusia vijon me bombardimet në Ukrainë. Mariupol është qyteti më i prekur nga sulmet ruse. Së fundmi Kryeministri i Ukrainës, Zelenski ka deklaruar se është gati të ulet në bisedime me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×