Tensione në Lindjen e Mesme, 9 palestinezë të vrarë në një sulm izraelit në Jenin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 9 palestinezë janë vrarë të enjten në Lindjen e Mesme, gjatë një operacioni ushtarak izraelit në Bregun Perëndimor.

Operacioni u krye në qytetin e Jeninit, ku ushtria izraelite kishte zbarkuar për të arrestuar një grup militantësh islamikë që po përgatiste sulme në përmasa të mëdha.

Presidenca palestineze akuzoi Izraelin për një “masakër”, në një kohë kur qyteti verior është kthyer në muajt e fundit në skenë të sulmeve të vazhdueshme.

- Advertisement -

Aksionet ushtarake janë, sipas Izraelit, pjesë e një ofensive madhore anti-terrorizëm që nisi në muajin prill të vitit të kaluar.

Breshëri të shtënash dhe shpërthime u dëgjuan në mbarë qytetin Jenin, gjatë përplasjes mes trupave izraelite dhe militantëve.

Ministria palestineze e Shëndetësisë bëri të ditur se përveç 9 personave të vrarë, rreth 20 të tjerë mbetën të plagosur.

Nga ana e tyre, Forcat Mbrojtëse të Izraelit deklaruan se njësitë e saj kishin hyrë në qytet për të arrestuar një skuadrilje terroristësh, e përfshirë në planifikimin e sulmeve dhe vrasjeve të civilëve izraelitë.

Ato sulmuan një shtëpi që shërbente si strehë e grupit të Xhihadit Islamik dhe Hamasit. Nga ana e tyre, dy organizatat në fjalë thanë se iu përgjigjën sulmit me armë zjarri dhe pajisje shpërthyese të improvizuara.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vllaznia largon trajnerin, Sedloski e mbyll me shkodranët, 3 fitore në 11 ndeshje

Vargu i pankinave në Superligën Shqiptare vijon edhe pse sezoni futbollistik ka përfunduar, ndërsa ishte radha e Goce Sedloskit. Tekniku maqedonas nuk është më...

Mat/ Mbytet një person afër “Urës së Zogut”

Në vendin e quajtur "Ura e Zogut", mbi lumin Mat, është mbytur një person. Burime për Euronews Albania bëjnë me dije se në vendngjarje janë...

U arrestuan gjatë përleshjeve në Zveçan, vendoset masa e sigurisë për 2 serbët

Gjykata Themelore në Prishtinë ka bërë të ditur këtë të mërkurë, më 31 maj se është vendosur masa e paraburgimit për një muaj për...

TË FUNDIT

Vllaznia largon trajnerin, Sedloski e mbyll me shkodranët, 3 fitore në 11 ndeshje

Vargu i pankinave në Superligën Shqiptare vijon edhe pse sezoni futbollistik ka përfunduar, ndërsa ishte radha e Goce Sedloskit. Tekniku maqedonas nuk është më...

Mat/ Mbytet një person afër “Urës së Zogut”

Në vendin e quajtur "Ura e Zogut", mbi lumin Mat, është mbytur një person. Burime për Euronews Albania bëjnë me dije se në vendngjarje janë...

U arrestuan gjatë përleshjeve në Zveçan, vendoset masa e sigurisë për 2 serbët

Gjykata Themelore në Prishtinë ka bërë të ditur këtë të mërkurë, më 31 maj se është vendosur masa e paraburgimit për një muaj për...

Edi Rama takohet në Sllovaki me Macron, për çfarë diskutuan

Kryeministri Edi Rama është takuar në Sllovaki me presidentin francez Emmanuel Macron. Lajmin e ka bërë me dije vetë kreu i qeverisë, duke thënë se...

Gjykata zbardh vendimin: Pse shpallëm të pafajshëm Fation Muratin

Gjykata e Tiranës, ka vendosur zëvendësimin e masës së sigurimit nga “Arrest në shtëpi” në atë të “Arrestit në burg”, ndaj Fatjon Murati, emri...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×