English

Tentoi të lëshonte satelitin spiun në hapësirë, dështon Koreja e Veriut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Koreja e Veriut ka bërë të ditur se përpjekja e saj e dytë për ta vendosur një satelit spiun në hapësirë dështoi më 24 gusht, tre muaj pas dështimit të përpjekjes së parë.

- Advertisement -

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, e ka bërë prioritet për vendin e ri lëshimin e një syri ushtarak në qiell, duke pretenduar se vendin e tij, që posedon armë bërthamore, ofron kundërpeshën e nevojshme ndaj aktivitetit të shtuar të forcave amerikane në rajon.

Administrata Kombëtare e Zhvillimit të Hapësirës Ajrore (NADA) “drejtoi lëshimin e dytë të satelitit zbulues Malligyong-1”, tha Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve.

“Lëshimi dështoi për shkak të një gabimi në sistemin e shpërthimit emergjent gjatë fluturimit të fazës së tretë”, tha NADA, duke shtuar se problemi “nuk ishte një problem i madh” dhe se do ta tentonte lëshimin e këtij sateliti sërish në tetor.

LEZONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?