Tentuan të “vjedhin” një veshkë, arrestohet senatori dhe gruaja e tij

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një senator nigerian, gruaja e tij dhe një mjek janë burgosur për komplot trafiku organesh.

Politikani Ike Ekweremadu, 60 vjeç dhe gruaja e tij Beatrice, 56 vjeç, u akuzuan për një komplot për të sjellë një burrë nga Lagos në Britani në mënyrë që t’i merrnin veshkën për vajzën e tyre 25-vjeçare Sonia Ekweremadu.

Rasti shënoi herën e parë që të pandehurit dënohen sipas Aktit të Skllavërisë Moderne për një komplot për marrjen e organeve. Edhe pse është e ligjshme të dhurosh një veshkë, bëhet kriminale nëse merr para ose ndonjë përfitim tjetër material.

- Advertisement -

Çifti, së bashku me mjekun Dr. Obinna Obeta, 50 vjeç, u shpallën fajtorë. Sonia Ekëeremadu – e cila ka një sëmundje të rëndë të veshkave – qau në gjykatë pasi u lirua nga e njëjta akuzë.

Në një seancë dëgjimore të premten, Ekweremadu u burgos për nëntë vjet e tetë muaj, gruaja e tij Beatrice u dënua me katër vjet e gjashtë muaj burg, ndërsa Obeta u dënua me 10 vjet burg.

Thuhet se burri i cili do të jepte veshkën do të shpërblehej për dhurimin e organit në një procedurë private prej 80,000 £ në Spitalin Royal Free të Londrës. Prokuroria pretendoi se donatorit, i cili nuk mund të identifikohet për arsye ligjore, iu ofruan deri në 7,000 £ së bashku me premtimin për një jetë më të mirë në MB.

Donatori nuk e kuptoi deri në takimin e tij të parë me një konsulent në spital se ai ishte atje për një transplant të veshkave. Sipas informacioneve burri ishte paraqitur si kushëriri i Sonia Ekweremadu në një përpjekje të dështuar për të bindur mjekët që të kryenin procedurën në Spitalin Royal Free.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

TË FUNDIT

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

Dhëndri serb i shqiptarëve: Nuk kam frikë nga Policia e Kosovës, jemi bërë miq

Euronews Albania ka shkuar në Banjskë, aty ku mundi të intervistojë një serb i cili është martuar me një shqiptare dhe prej 16 vitesh...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Kjo është tokë shqiptare!

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×