Traditat më të mira të Krishtlindjeve nga e gjithë bota

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fatmirësisht, kufizimet e COVID-it kanë mbaruar dhe në të gjithë Evropën e mbarë botën njerëzit sot festojnë Krishlindjet e vitit 2022. Ndërsa dhuratat dhe pemët e ndriçuara janë kudo, disa vende ndjekin mënyrat e tyre kur festojnë sezonin festiv.

Dita e Qirinjve të Vogël, Kolumbi

Më 7 dhjetor, kolumbianët tradicionalisht ndezin qirinj në shtëpitë, kishat dhe sheshet e tyre. Kjo simbolizon Papa Piu IX duke përcaktuar datën si konceptim i papërlyer i Virgjëreshës Mari.

- Advertisement -

Kohët e fundit, është bërë një ditë në kalendar kur qytetet ndezin dritat e tyre të Krishtlindjeve.

Optalek, Poloni

Optalek, ose ‘vafera e Krishtlindjeve’, është një mënyrë për familjet dhe miqtë polakë për të ndarë kujtimet e vitit të kaluar dhe për t’i uruar njëri-tjetrit mbarësi për vitin e ardhshëm.

Para se të ulen për darkën e Krishtlindjes, shumë familje nga Polonia dhe vende të tjera të Evropës Lindore marrin pjesë në traditë. Besohet se ndarja e bukës pa maja (bukë e pjekur pa asnjë agjent rritës) me njerëzit e tjerë është për të ndarë të mirat në jetë.

Krampus, Austri

Krampus është një krijesë me pamje alarmante që shfaqet gjatë ardhjes austriake.
I konsideruar si anti-Babadimri, ai kërcënon se do t’i çojë fëmijët e prapë në strofkën e tij duke i futur në një thes. Sipas folklorit, Krampus shfaqet në qytete natën e 5 dhjetorit, e cila njihet si Krampusnacht.

Yule Lads, Islandë

Në prag të 12 dhjetorit, familjet islandeze do të lënë një këpucë në dritaret e tyre për Yule Lads. Atje do të qëndrojë për 13 netë, kështu që 13 Santa Clauses Islandeze (Djemtë e Yule) mund të lënë një dhuratë të vogël.

Festivali i Fenerëve Gjigantë, Filipine

Në Filipine , festimet e Krishtlindjeve fillojnë në mes të dhjetorit me Festivalin e Fanarëve Gjigantë të San Fernando. Edhe kjo fillimisht ishte një festë fetare e cila u zhvillua gjatë nëntë ditësh , një seri lutjesh të recituara para Krishtlindjeve. Para meshës së mesnatës në prag të Krishtlindjes, fenerë sillen në kishën e qytetit.

Tani, ngjarja nënkupton shpresë të palëkundur. Festivali i ditëve moderne shfaq dizajne të reja, inovative çdo vit, duke shpërthyer me kreativitet dhe origjinalitet nga artistët vendas të fanarëve.

Yule Goat, Suedi

Dhia Yule është një simbol skandinav dhe i Evropës Veriore, që besohet se ndihmon Santa Claus-in të japë dhurata. Me sa duket, ndonjëherë Babadimri mund të zgjedhë kthimin e dhisë në vend të metodës së tij të zakonshme të sajë.

Në qytetin Gävle, Suedi , një dhi gjigante Yule si një mjet dekorimi për sheshin kryesor dukej si ideja perfekte. Megjithatë, zgjedhja për ta ndërtuar atë me kashtë dhe dru do të thotë që vendasit që përpiqen të djegin dhinë është bërë po aq traditë sa koncepti origjinal.
Është raportuar se në 56 vitet e fundit, dhia Gävle Yule ka mbijetuar deri në natën e Vitit të Ri vetëm 18 herë.

La Ribote, Martinikë

Ishulli francez i Karaibeve , Martinique, mbush rrugët e tij me këngë në kohën e Krishtlindjeve. Ideja është që miqtë dhe fqinjët të shkojnë nga shtëpia në shtëpi, duke kënduar këngë Krishtlindjesh dhe duke ndarë ushqim e pije.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×