Transporti publik kërkon ndihmë nga qeveria, emergjencë për naftën dhe pagat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Transporti publik është në krizë për të përballuar kostot që vijnë nga cmimi i lartë i naftës dhe shpenzimet e tjera. Në këtë situatë, ata i kërkojnë qeverisë të zgjasë kompensimin me një paketë të tretë ndihme.

Shoqata e Transportit kërkon që ndihma që jep qeveria të zgjatet në kohë. Sipas tyre, subvencioni në cmimin e karburantit do ta mbajë cmimin e biletës në nivelet aktuale.

Kërkesa për drejtuesit e qeverisë bëhet në fazën kur paketa e dytë po përfundon dhe cmimi i naftës mbetet i shtrenjtë në treg. Drejtuesit e shoqatave shkruajnë po ashtu se janë përballur me vështrësi këtë vit, që lidhen me veprimtarinë e tyre dhe shërbimin e ofruar; probleme në operim dhe vështirësi në mbajtjen e punëtorëve.

- Advertisement -

Me këto probleme, ata thonës se kompensimi ka qenë i pamjaftueshëm për të ndikuar në rritjen e cilësisë.

Në letër nuk flitet për protesta, bojkot apo rritje të cmimit të biletës, por parashtrohet kërkesa që qeveria të ulet në tryezë për të dëgjuar ankesat që kanë shoqëritë e transportit.

Qeveria miratoi në dy paketa, vlerën 500 mln lekë për transportin urban dhe ndër-qytetas, duke paguar 100 lekë për çdo litër naftë që harxhohet nga autobusët.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

Gjendet i vdekur në hotel turisti spanjoll, dyshimet e para

Një turist spanjoll është gjetur i pajetë në dhomën e një hoteli në Karavasta, Divjakë. Sipas policisë, shtetasi spanjoll F. C., 47 vjeç, dyshohet...

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

Brikena Kasmi, ish-zv.ministre e Drejtësisë tha në emisionin Now në Euronews Albania se rasti i Arben Ahmetajt është trumbetuar shumë në media, por duhet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×