Trump drejt inkriminimit, prokurorët refuzojnë marrëveshjen

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prokurorja e përgjithshme e Nju Jorkut, Letitia James i ka hapur rrugë inkriminimit të Donald Trump, lidhur me çështjen që ka në fokus kompaninë e tij familjare, Trump Organization.

Lajmin e bën të ditur “New York Times”, sipas të cilës, zyrtarja e lartë ka refuzuar një propozim të ish-presidentit për të gjetur një marrëveshje që do t’i jepte zgjidhje çështjes.

Por përveç se e ka refuzuar ofertën në fjalë, kryeprokurorja po konsideron edhe procedimin e të paktën një prej fëmijëve të miliarderit të pasurive të patundshme: Ivanka, Eric dhe Donald Junior, të cilët kanë qenë gjithashtu drejtues të kompanisë, që akuzohet për evazion fiskal dhe shkelje të shumta financiare.

- Advertisement -

Por ky nuk është i vetmi telash për Trump. Ndaj tij vazhdojnë hetimet për përvetësimin e dokumenteve të klasifikuara nga Shtëpia e Bardhë, të cilat u konfiskuan muajin e kaluar nga agjentët e FBI-së në rezidencën e tij në Florida.

Ndonëse lidhur me këtë çështje ai arriti një sukses të moderuar pasi gjykata pranoi kërkesën e tij për caktimin e një avokati të pavarur që do të shqyrtojë dokumentet, pozitat e tij kanë pak gjasa të përmirësohen.

Gjithashtu, në shkurt të 2023-shit, ish-presidentin e pret një tjetër gjyq, këtë herë për ngacmim seksual.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Pyes Lotin” hiqet nga YouTube për herë të dytë

Në 19 janar, Elsa Lila shkroi në rrjetet e saj sociale "Kush duron, fiton", duke postuar për herën e dytë këngën me versionin e...

Dy shqiptarë në Sanremo 2023, violonçelisti Iljard Shaba do performojë me Anna Oxa

Disa ditë para fillimit të Festivalit të Sanremos, u shfaqën emrat dhe këngët e mbrëmjes së dueteve. Ajo që ra në sy mes të gjithë...

Nikki Haley synon Shtëpinë e Bardhë, pritet zyrtarizimi në garën e republikanëve

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, pritet të njoftojë më 15 shkurt kandidimin për zgjedhjet Presidenciale të vitit 2024 në Shtetet e Bashkuara....

TË FUNDIT

“Pyes Lotin” hiqet nga YouTube për herë të dytë

Në 19 janar, Elsa Lila shkroi në rrjetet e saj sociale "Kush duron, fiton", duke postuar për herën e dytë këngën me versionin e...

Dy shqiptarë në Sanremo 2023, violonçelisti Iljard Shaba do performojë me Anna Oxa

Disa ditë para fillimit të Festivalit të Sanremos, u shfaqën emrat dhe këngët e mbrëmjes së dueteve. Ajo që ra në sy mes të gjithë...

Nikki Haley synon Shtëpinë e Bardhë, pritet zyrtarizimi në garën e republikanëve

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, pritet të njoftojë më 15 shkurt kandidimin për zgjedhjet Presidenciale të vitit 2024 në Shtetet e Bashkuara....

Kamuflohej si picier në restorant, kapet një tjetër bos i lartë i mafias italiane

Një mafioz italian në arrati që nga viti 2006, i dënuar për disa vrasje, është kapur në Francë, pasi u zbulua se ishte kamufluar...

Rama: Dy kompanitë ruse kanë marrë tender pa garë nga qeveria e mëparshme

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria e tij nuk u ka dhënë licenca dy kompanive ruse të sanksionuara nga SHBA, për shfrytëzimin e fushave...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×