Trump shtyn rikandidimin, pret zgjedhjet e mesmandatit para se të nisë fushatën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Donald Trump po shqyrton pritjen deri në përfundim të zgjedhjeve të mesmandatit, që mbahen në nëntor, para se të nisë fushatën e tij të kandidimit për presidencialet e vitit 2024.

Lëvizja vjen në një kohë telashesh të shumta ligjore për Trump dhe kur shqetësimet se figurat e zgjedhura prej tij për ta përfaqësuar në Senat mund të jenë më të dobëta nga sa mendohej.

Pas muajsh të tërë, kur konsideronte fundjavën e Ditës së Punës si ditën kur do të niste fushatën, ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara në javët e fundit ka mbajtur një profil të ulët pas bastisjes që agjentët e FBI-së i bënë rezidencës së tij në Florida.

- Advertisement -

Ndërsa koha e shpalljes së kandidaturës mund të ndryshojë sërish deri në nëntor, shqetësimet politike dhe ato ligjore kanë bërë që Trump të ndihet nervoz përpara se të hyjë në garën e zgjedhjeve primare të 2024-s.

Sipas CNN, që citon burime të afërta me ish-kreun e shtetit, këshilltarët e tij i kanë sugjeruar që të presë për një sërë arsyesh, pavarësisht se Trump mendon se do të jetë i padiskutueshëm mes kandidaturave republikane.

Disa prej anëtarëve të stafit të Trump insistojnë se, nëse ai nis fushatën për Shtëpinë e Bardhë shumë herët mund të mbetet pa të ardhura në kohën kur republikanët do të mbajnë konventën e nominimeve dhe rrjedhimisht do ta bëjnë atë më të cenueshëm gjatë zgjedhjeve të përgjithshme.

Është më mirë që më parë të zgjidhet çështja ligjore me FBI-në dhe të mbahen zgjedhjet, mësohet t’i kenë thënë këshilltarët ish-presidentit amerikan.

Ndryshe, ai ka gjasa të fajësohet për një humbje eventuale të republikanëve në procesin elektoral të mesmandatit dhe më pas problemet ligjore t’i largojnë vëmendjen nga shumë çështje ku republikanët duan të fokusohen.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA i mbyll dyert Kurtit, eksperti: Vetëvendosja ka nisur fushatën zgjedhore

Eksperti Drizan Shala tha në një intervistë për Euronews Albania se qëndrimi i Kurtit ndaj ndërkombëtare ka bërë që Kosova të konsiderohet jo si...

“Ricchi e Poveri” koncert në Vlorë

"Ricchi e Poveri", grupi i famshëm i muzikës italiane të viteve ‘80 do të performojnë në Vlore. Hitet e njohura të grupit italian do...

E dashura që tradhtoi agjentin e FBI

Ish-e dashura e ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal, Allison Guerriero, është ajo që ka ngritur në këmbë FBI dhe ka bërë që...

TË FUNDIT

SHBA i mbyll dyert Kurtit, eksperti: Vetëvendosja ka nisur fushatën zgjedhore

Eksperti Drizan Shala tha në një intervistë për Euronews Albania se qëndrimi i Kurtit ndaj ndërkombëtare ka bërë që Kosova të konsiderohet jo si...

“Ricchi e Poveri” koncert në Vlorë

"Ricchi e Poveri", grupi i famshëm i muzikës italiane të viteve ‘80 do të performojnë në Vlore. Hitet e njohura të grupit italian do...

E dashura që tradhtoi agjentin e FBI

Ish-e dashura e ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal, Allison Guerriero, është ajo që ka ngritur në këmbë FBI dhe ka bërë që...

Mbi 50 të vdekur në dy aksidente në Pakistan

Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën të dielën në dy aksidente të ndara në Pakistan. Të paktën 41 persona humbën jetën kur një...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

Albanian Post ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, se çfarë saktësisht...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×