Twitter mbyll selinë evropiane, miliarderi Musk s’pranon rregullat e unionit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Selia evropiane e Twitter në Bruksel ka mbyllur dyert. Të gjashtë punonjësit e ekipit kanë lënë detyrën pas një ultimatumi të dërguar me e-mail nga pronari i ri, Elon Musk, që planifikon të shkurtojë 7.500 vende pune.

Mbyllja e zyrës, që ka qenë një pikë e rëndësishme referimi për klasën politike të institucioneve evropiane, si dhe kursi që po ndjek Musk kanë shqetësuar tej mase Komisionin Evropian.

Lëvizja e miliarderit amerikan vjen pak ditë pasi zëvendës presidentja e KE-së, Margareth Feshtager vuri në dukje se modeli i ri i funksionimit të rrjetit social ishte i gabuar.

- Advertisement -

Gjithashtu, ajo vjen pak kohë pasi Brukseli i dërgoi zotit Musk mesazhin se platforma e mesazheve online në Evropë do të funksiononte sipas ligjeve të Bashkimit Evropian.

“Zogu është i lirë”, shkroi Musk pasi e bleu Twitter-in muajin e kaluar për 44 miliardë dollarë. Por, “në Evropë zogu do të fluturojë sipas ligjeve tona”, ishte përgjigjja e komisionerit për Tregun e Brendshëm, Thierry Breton.

Pas mbylljes së zyrës në kryeqytetin belg, shqetësim kanë shprehur edhe kompanitë e ndryshme, të cilat tashmë dyshojnë nëse rrjeti social është një vend i sigurt ku mund të reklamojnë produktet e tyre.

Gjithashtu, një tjetër lëvizje e kontestuar e padronit të Twitter ishte riaktivizimi i profilit të ish-presidentit amerikan Donald Trump javën e kaluar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Meta takon Kurtin: Mbështes qëndrimet e Prishtinës në procesin e dialogut me Serbinë

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka pritur në një takim kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Lajmi është bërë i ditur nga vetë...

“Vila në emrin e shoqes së së ish-gruas”, gazetarja: Ka dyshime se janë të Ahmetaj

Gazetarja Glidona Daci tha se vilat e sekuestruara njëra në emrin e shoqes së ish gruas dhe tjetra në emrin e bashkëjetueses, mund të...

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

TË FUNDIT

Meta takon Kurtin: Mbështes qëndrimet e Prishtinës në procesin e dialogut me Serbinë

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka pritur në një takim kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Lajmi është bërë i ditur nga vetë...

“Vila në emrin e shoqes së së ish-gruas”, gazetarja: Ka dyshime se janë të Ahmetaj

Gazetarja Glidona Daci tha se vilat e sekuestruara njëra në emrin e shoqes së ish gruas dhe tjetra në emrin e bashkëjetueses, mund të...

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×