Udhëheqësit botërorë premtojnë mbështetje për Turqinë pas tërmetit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Udhëheqësit e vendeve në mbarë botën janë zotuar të dërgojnë mbështetje për të ndihmuar Turqinë dhe Sirinë.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak tha në një deklaratë:

“Mendimet e mia janë me njerëzit e Turqisë dhe Sirisë këtë mëngjes, veçanërisht me ata që përgjigjen e parë që punojnë me kaq guxim për të shpëtuar ata të bllokuar nga tërmeti. Mbretëria e Bashkuar është e gatshme të ndihmojë në çfarëdo mënyre që ne mund.”

- Advertisement -

Presidenti francez Emmanuel Macron i përshkroi imazhet që vijnë nga të dy vendet si “të tmerrshme” dhe tha se Franca “është e gatshme të ofrojë ndihmë urgjente”, ndërsa kancelari gjerman Olaf Scholz tha se vendi i tij mban zi me të afërmit e të vrarëve dhe “sigurisht do të dërgojë ndihmë”.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dërgoi ngushëllimet e tij për qytetarët e Turqisë dhe tha se ai kishte udhëzuar “të gjitha autoritetet të përgatiten menjëherë për të ofruar ndihmë mjekësore, shpëtimi dhe shpëtimi”.

Qeveria indiane tha se 100 personel të reagimit ndaj katastrofave, si dhe skuadra qensh të trajnuar posaçërisht ishin gati për t’u fluturuar në zonat e prekura, dhe se ekipet mjekësore dhe furnizimet po përgatiteshin gjithashtu.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se ai ishte në kontakt me presidentin e Turqisë Erdogan dhe po “mobilizonte mbështetjen”.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

TË FUNDIT

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

Dhëndri serb i shqiptarëve: Nuk kam frikë nga Policia e Kosovës, jemi bërë miq

Euronews Albania ka shkuar në Banjskë, aty ku mundi të intervistojë një serb i cili është martuar me një shqiptare dhe prej 16 vitesh...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Kjo është tokë shqiptare!

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×