English

Udhëtonte me 130 bretkosa helmuese në valixhe, arrestohet gruaja nga Brazili

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grua është akuzuar për trafikim të kafshëve të egra pasi policia kolumbiane gjeti 130 bretkosa helmuese në bagazhin e saj në aeroportin e Bogotas të hënën.

- Advertisement -

Kafshët u zbuluan në bombola të vogla filmike, ato ishin të dehidratuara dhe të stresuara, thanë zyrtarët.

Sipas BBC, gruaja braziliane, e cila ishte nisur për në Sao Paulo nëpërmjet Panamasë, tha se bretkosat i ishin dhënë si dhuratë nga një komunitet lokal në Kolumbinë jugore.

Policia lokale tha se amfibët mund të marrin deri në 1000 dollarë secili. Sekretarja e Mjedisit në Bogota, Adriana Soto tha se gjoba për posedimin e njërës prej këtyre bretkosave mund të arrijë në 14,300 dollarë.

Bretkosat harlekin, të njohura gjithashtu si bretkosat me shigjetë helmuese (Oophaga histrionica), janë pak më të vogla se madhësia e gishtit të madh të njeriut.

Gjëndrat e tyre të lëkurës prodhojnë një helm shumë toksik, i cili në të kaluarën është përdorur nga njerëzit indigjenë për të veshur majat e shigjetave që përdorin për gjueti. Është mjaft i fortë për të vrarë kafshë të vogla.

Bretkosat Harlequin janë një specie e rrezikuar që mund të gjendet në pyjet e lagështa përgjatë bregut të Paqësorit midis Ekuadorit dhe Kolumbisë, dhe në vende të tjera në Amerikën Qendrore dhe Jugore.

Statusi i tyre i rrezikuar i bën ata shumë të kërkuar nga koleksionistët privatë në tregjet ndërkombëtare, sipas policisë lokale.

Trafikimi i kafshëve të egra është i zakonshëm në Kolumbi dhe në të gjithë Amerikën Latine, një rajon i pasur me biodiversitet. Amfibët, gjitarët e vegjël dhe pjesët e kafshëve detare, si ato të peshkaqenëve, janë veçanërisht të popullarizuar nga trafikantët.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?