Ukraina do të bëhet kandidate zyrtare për anëtarësim në BE

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukraina është gati të bëhet një kandidat zyrtar për anëtarësim në BE, ndërsa liderët takohen sot në Bruksel për të shqyrtuar masën ndërsa lufta në Rusi vazhdon.

Mbrëmë, zëvendëskryeministrja për Integrimin Evropian dhe Euro-Atlantik, Olha Stefanishyna, e cila po mbikëqyr përpjekjet e vendit për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian, tha se ishte “100%” e sigurt që të gjitha 27 vendet e BE-së do të miratonin kandidaturën e Ukrainës në BE gjatë samitit të kësaj jave.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy gjithashtu shprehu optimizëm të ngjashëm, duke e quajtur atë një “moment vendimtar” për Ukrainën, raporton news.sky.

- Advertisement -

Sot, kryeministri i Irlandës Micheal Martin tha se Evropa po i dërgonte një mesazh solidariteti Ukrainës duke i dhënë vendit statusin e kandidatit për në BE.

Duke komentuar në Bruksel në atë që ai e përshkroi si një takim “shumë domethënës” dy-ditor të Këshillit Evropian, ai ngriti gjithashtu frikën mbi perspektivën e urisë në disa pjesë të botës për shkak të bllokadave ruse ndaj drithit ukrainas që largohej nga vendi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Ricchi e Poveri” koncert në Vlorë

"Ricchi e Poveri", grupi i famshëm i muzikës italiane të viteve ‘80 do të performojnë në Vlore. Hitet e njohura të grupit italian do...

E dashura që tradhtoi agjentin e FBI

Ish-e dashura e ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal, Allison Guerriero, është ajo që ka ngritur në këmbë FBI dhe ka bërë që...

Mbi 50 të vdekur në dy aksidente në Pakistan

Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën të dielën në dy aksidente të ndara në Pakistan. Të paktën 41 persona humbën jetën kur një...

TË FUNDIT

“Ricchi e Poveri” koncert në Vlorë

"Ricchi e Poveri", grupi i famshëm i muzikës italiane të viteve ‘80 do të performojnë në Vlore. Hitet e njohura të grupit italian do...

E dashura që tradhtoi agjentin e FBI

Ish-e dashura e ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal, Allison Guerriero, është ajo që ka ngritur në këmbë FBI dhe ka bërë që...

Mbi 50 të vdekur në dy aksidente në Pakistan

Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën të dielën në dy aksidente të ndara në Pakistan. Të paktën 41 persona humbën jetën kur një...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

Albanian Post ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, se çfarë saktësisht...

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×