‘Ukraina’ në festivalin e Venecias, solidaritet me popullin e prekur nga lufta

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Festivali më i vjetër i filmit në botë në Venecia këtë të enjte u distancua pak nga shkëlqimi i tij  për t’i përkushtuar një ditë Ukrainës, në mbështetje të artistëve vendi i të cilëve është shkatërruar nga lufta.

Por edhe një mesazh ndërgjegjësimi për situatën e vështirë në të cilën gjenden qytetarët ukrainas.

Shumë aktorë kanë shprehur solidaritet për Ukrainën në forma të ndryshme, Tilda Swinton ka lyer flokët me ngjyrat e flamurit ukrainas.

- Advertisement -

Filmi “Freedom On Fire: Ukraina’s Fight for Freedom” u prezantua gjerësisht në festival. Realizuesit e tij u shfaqën para fotografëve me bluza ku shkruhej Lavdi për Ukrainën, lavdi për heronjtë.

Për eksperten Deborah Young, ndikimi i filmit shkon përtej thjesht argëtimit.

“Ju mund të shkoni në një festival filmi, mund të shihni një film për një vend, dhe nuk janë imazhet që ne  shohim në lajme çdo ditë në televizorët tanë, është diçka kaq personale dhe kaq e fortë. Ju jep  një qasje e ide  kaq të ndryshme për atë që po ndodh vërtet atje. Efekti i tij te heroina ose heroi, efekti tek njerëzit, krijon një lidhje emocionale. Unë besoj fuqimisht se filmi mund të ndryshojë botën”, u shpreh Deborah Young.

Festivali i filmit në Venecia do të vijojë deri më 10 shtator, kur juria e kryesuar nga Julianne Moore do të ndajë trofetë e  Luanit të Artë për filmat dhe aktorët më të mirë

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Nuk i mbështesim sulmet brenda Rusisë

Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë të mbledhin informacione mbi raportet për sulme me dron në Moskë, tha Shtëpia e Bardhë të martën, më 30...

Tensionet në Veri, Haradinaj: Kurti dhe Osmani e kthyen vendin 10 vite pas

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Veri dhe me qëndrimet që kanë...

U kap me 45 kg kokainë e mbi 400 mijë euro cash, dënohet shqiptari në Itali

Një 46-vjeçar shqiptar është dënuar me 4 vite dhe 5 muaj burg pasi u kap me 45 kilogramë kokainë dhe me 404 mijë euro...

TË FUNDIT

SHBA: Nuk i mbështesim sulmet brenda Rusisë

Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë të mbledhin informacione mbi raportet për sulme me dron në Moskë, tha Shtëpia e Bardhë të martën, më 30...

Tensionet në Veri, Haradinaj: Kurti dhe Osmani e kthyen vendin 10 vite pas

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Veri dhe me qëndrimet që kanë...

U kap me 45 kg kokainë e mbi 400 mijë euro cash, dënohet shqiptari në Itali

Një 46-vjeçar shqiptar është dënuar me 4 vite dhe 5 muaj burg pasi u kap me 45 kilogramë kokainë dhe me 404 mijë euro...

“Pranuan bashkëpunimin me Metën, jo me ne”, Pampuri: E çuan PD-në në katastrofë

Deputetja e Partisë Demokratike Orjola Pampuri tha për Euronews Albania se grupimi i Rithemelimit, e çoi Partinë Demokratike drejt katastrofës, pasi sipas saj rezultatet...

Aksident i rëndë në Itali, bie në humnerë autobusi me fëmijë

Një autobus është përfshirë në një aksident dhe ka dalë nga rruga në provincën Massa Carrara, në lokalitetin Tecchia Rossa, midis Pontremolit dhe Zerit. Mediat...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×