“Ukraina” përçan G20-n, Lavrov kritika Perëndimit, Blinken: Mbështesim Kievin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një minutë heshtje e mbajtur në nder të viktimave të tërmeteve në Siri dhe Turqi ishte një moment i rrallë uniteti në samitin e ministrave të Jashtëm të grupimit G20, që po mbahet në Nju Delhi.

Ministri i Jashtëm rus ka konfirmuar se në samit nuk do të ketë një deklaratë të përbashkët për shkak të qasjes ruse ndaj luftës në Ukrainë dhe refuzimit të Perëndimit për të dëgjuar thirrjet për paqe.

Sergei Lavrov është takuar me homologun kinez Qin Gang, me të cilin ka diskutuar për ndihmat ushtarake të kërkuara nga Rusia, të cilat Kina heziton t’ia sigurojë, si dhe për planin e paqes të publikuar pak ditë më parë nga Pekini.

- Advertisement -

Ndërkohë, sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, në një takim të shkurtër me Lavrov ka përsëritur se SHBA do ta mbështesin Ukrainën për sa kohë të jetë e nevojshme.

Pas një turi në vendet e Azisë Qendrore, Blinken është takuar në Delhi edhe me shefin e diplomacisë braziliane.

Një valë takimesh që bien ndesh me reflektimin e moderuar të kryeministrit të Indisë.

“Eksperiencat e viteve të fundit, kriza financiare, ndryshimet e klimës, pandemia, terrorizmi dhe luftërat tregojnë qartë se qeverisja botërore ka dështuar”, tha Narendra Modi, kryeministër i Indisë.

Modi ka bërë thirrje për unitet për t’u përballur me sfidat e shumta që përballet planeti. Lideri indian donte që samiti të fokusohej në çështje si zhvillimi i vendeve të varfra apo ndryshimet e klimës, por lufta në Ukrainë po dominon diskutimet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. vijon...

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...

TË FUNDIT

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. vijon...

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...

Deputetja britanike në mbrojtje të Kosovës, kritika SHBA-BE: Po të na ndodhte ne…

Deputetja britanike Alicia Kearns, mbajti një fjalim mbështetës ndaj Kosovës në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën në Veri. Kearns, e cila është...

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×