English

Ukraina: Të shkatërrohen fabrikat iraniane që prodhojnë dronë dhe raketa

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mykhailo Podolyak, këshilltar i lartë i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje për shkatërrimin e fabrikave iraniane që prodhojnë dronë dhe raketa.

- Advertisement -

Përmes një postimi në rrjetet sociake, ai ka kërkuar edhe arrestimin e furnizuesve të tyre.

Podolyak u shpreh se Irani po “poshtëron hapur institucionin e sanksioneve ndërkombëtare”.

Kievi e ka akuzuar Teheranin se ka furnizuar Moskën me 1.700 dronë kamikazë Shahed-136, të cilat sipas tyre janë përdorur për të goditur objektivat në Ukrainë.

Irani ka pranuar se i ka dërguar dronë Rusisë, por ka thënë se dërgesat janë bërë para se Moska të pushtonte Ukrainën në shkurt. Moska ka mohuar se përdor dronë iranianë në luftën kundër Ukrainës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?