Ursula von der Leyen: Evropa e bën Kroacinë më të fortë dhe anasjelltas 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kroacia mund të jetë krenare për anëtarësimin në Eurozonë dhe zonën Shengen sepse ajo do të tërheqë investime, do të ndihmojë në krijimin e vendeve të punës dhe rritjen e ekonomisë dhe gjithashtu mund të bëhet një qendër evropiane e energjisë nga burimet e rinovueshme.

Ishte kjo deklarata e presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Von der Leyen vjen në Kroaci ditën e Vitit të Ri, në ditën kur ngrihen rampat dhe hiqen kontrollet në kufirin me Slloveninë dhe Hungarinë dhe kur monedha e përbashkët evropiane – euro – futet në qarkullim.

- Advertisement -

“Unë e di se sa përpjekje u nevojitën për të përmbushur të gjitha kushtet për hyrjen në Shengen dhe për të zbatuar reformat e nevojshme për hyrjen në Eurozonë. Ju mund të jeni krenarë për këtë,” tha Von der Leyen për Hina.

Sipas saj, Kroacia përfundon kështu integrimin e saj të plotë evropian dhe “qytetarët e saj mund të gëzojnë disa nga përfitimet më të mira që mund të ofrojë Unioni”.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...

TË FUNDIT

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...

Mesazhet në Kongresin e PS për 21 janarin, Klosi: Kam qenë në bulevard, secili…

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi tha në emisionin Review në Euronews Albania se 21 janari është një ngjarje që ka shenjuar PS. Ai...

Mesazhet për drejtësinë, Klosi: Goditje vetëm nga krahu jonë, duhet dhe krahu tjetër

Sekretari i Përgjithshëm i PS, Blendi Klosi, ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Review, në Euronews Albania, ku komentoi mesazhet për drejtësinë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×