Vdes papritur ministri i jashtëm bjellorus pas ‘bisedimeve sekrete për Ukrainën’ 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Jashtëm i Bjellorusisë Vladimir Makey ka vdekur papritur në moshën 64 vjeçare.

Vladimir Makei shihej si i vetmi kanal kryesor i komunikimit me Perëndimin në regjimin pro-rus të diktatorit Alexander Lukashenko.

Vdekja e tij erdhi në mënyrë misterioze një ditë pasi ai u takua me të dërguarin e Papës Ante Jozic ku thuhet se diskutuan një plan sekret paqeje për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

- Advertisement -

Spiuni i karrierës Makei kishte qenë ministër i Jashtëm në Bjellorusi për një dekadë dhe do të priste ministrin e Jashtëm të Vladimir Putinit, Sergei Lavrov, të dielën dhe të hënën në Minsk.

Zëdhënësja e Lavrov tha se Rusia ishte “tronditur” me vdekjen e tij.

Kanali Brief Telegram tha se Makei ishte bërë “irritues” për Kremlinin. Ai ishte një kundërshtar i përfshirjes së Bjellorusisë në luftën e Putinit në Ukrainë dhe kishte armiq në agjencinë e fuqishme të sigurisë KGB.

“Makei mund të jetë helmuar ose vrarë nga zbatuesit e ligjit vendas,” tha Brief. “Makei kishte marrëdhënie jashtëzakonisht të këqija me udhëheqjen e KGB-së. Dhe ishte mjaft i afërt me udhëheqjen e Ministrisë së Mbrojtjes”.

Kanali shtoi se: “Makei ishte kanali kryesor i komunikimit të Lukashenkos me Perëndimin. Një oficer i inteligjencës në karrierë, Makei ishte i lidhur ngushtë me inteligjencën austriake dhe elitat austriake. Makei ofroi një prirje liberale. Në të njëjtën kohë, ai nuk ishte një mbështetës i Kremlinit.”

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

Gjendet i vdekur në hotel turisti spanjoll, dyshimet e para

Një turist spanjoll është gjetur i pajetë në dhomën e një hoteli në Karavasta, Divjakë. Sipas policisë, shtetasi spanjoll F. C., 47 vjeç, dyshohet...

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

Brikena Kasmi, ish-zv.ministre e Drejtësisë tha në emisionin Now në Euronews Albania se rasti i Arben Ahmetajt është trumbetuar shumë në media, por duhet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×