Vendimi i qytetit francez për të lejuar burkën kritikohet nga opozita

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qyteti francez Grenobël ka autorizuar mbajtjen e së ashtuquajturës burkë nga gratë myslimane në komplekset shtetërore të pishinave, duke rindezur një nga debatet më të nxehta të Francës mbi veshjen fetare.

Kryetari i Bashkisë së qytetit, Eric Piolle ka mbështetur lëvizjen, por ka hasur në kundërshtimin e ashpër të opozitës.

“Ne vendosëm ta braktisim seancën pasi si anëtarë të shumicës mendojmë se nuk është legjitime që kryetari të marrë një vendim të tillë. Ai favorizohet vetëm nga pakica në këshill dhe nga një minorancë banorësh të qytetit”, tha Alain Carignon, anëtar i këshillit bashkiak, Grenoble, Francë.

- Advertisement -

Çështja e veshjes së qytetarëve në pishina është pjesë e një teme të nxehtë debati në Francë, përfshirë për influencën e Islamit dhe kërcënimin e laicizmit të vendit.

Përpjekjet e kryebashkiakëve të shumtë në jug të Francës për të ndalur bukën në plazhet e Mesdheut në verë të vitit 2016 shënuan nisjen e betejës për rrobat e banjës.

Rregullat, të paraqitura pas një seri sulmesh terroriste në Francë, ishin kritikuar dhe konsideruar si diskriminuese.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Spahiu: Kosova s’është e pushtuar nga SHBA që Albini të kerkoj më shumë sovranitet.

Juristi Kreshnik Spahiu ka folur në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës. Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se amerikanët...

Spahiu: Lirimi i Tahirit, bast i humbur i SHBA-së për dënimin e peshqve të mëdhenj

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve. Sipas...

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

TË FUNDIT

Spahiu: Kosova s’është e pushtuar nga SHBA që Albini të kerkoj më shumë sovranitet.

Juristi Kreshnik Spahiu ka folur në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës. Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se amerikanët...

Spahiu: Lirimi i Tahirit, bast i humbur i SHBA-së për dënimin e peshqve të mëdhenj

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve. Sipas...

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×