Verë në Dimër, temperatura të pazakonta në Evropë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Verë në Dimër. Kjo është situata me të cilën po përballen shumica e vendeve të Europës. Në Spanjë, Poloni dhe Zvicër, temperaturat e ditëve të para të janarit janë 10 deri 15 gradë  më të larta se mesatarja vjetore e stinës.

Temperaturat e larta të muajit janar kanë shënuar rekord në shumë vende të Europës. Si rrallë herë më parë, ditët e para të janarit në Varshavë të Polonisë temperatura arriti 18 gradë celsius, 4 gradë më shumë se mesatarja.

Në Bilbao të Spanjës 25 gradë, 10 gradë më shumë se mesatarja e viteve të fundit. Një temperaturë e tillë në Bilbalo regjistrohet zakonisht ne fund të muajit maj dhe qershor.

- Advertisement -

Në Zvicër, një vend malor ku në fillim të çdo viti mbahen kampionatet botërore të skive, këtë vit edhe në zonat mbi 1500 metra nuk ka pasur reshje borë. Në disa zona ku temperaturat në këtë muaj duhet të ishin minus gradë, në ditët e para të Janarit u regjistruan dhe temperatura deri në 15 gradë. Kjo ka bërë që garat e skive të zhvillohen më borë artificiale. Bizneset turistike dimërore kanë nisur të raportojnë humbje kolosale dhe anulime të prenotimeve për shkak të mungesës së borës.

Temperatura të larta dhe jo të zakonshme për stinën janë regjistruar dhe në Gjermani, Ukrainë dhe Francë. Shumica e vendeve të Europës po regjistrojnë temperaturat më të larta në dimër që kanë regjistruar ndonjëherë.

Ndërsa Europa po përballet me rritje të temperaturave në mes të dimrit, Amerika e Veriut ndodhet në një prej stuhive më të ftohta të viteve të fundit.

Nju Jorku, Teksasi dhe shumë shtete në Ameriknë kanë regjistruar temperatura që shkojnë deri në minus 35 gradë. Acari dhe ngricat kanë shkaktuar bllokim të miliona qytetarëve dhe mungesë të energjisë elektrike.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...

Granata dore e armë zjarri, detaje nga sulmi në Veri ku mbeti i vrarë 1 polic

Në orët e para të mëngjesit të së dielës është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Lajmi është...

TË FUNDIT

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...

Granata dore e armë zjarri, detaje nga sulmi në Veri ku mbeti i vrarë 1 polic

Në orët e para të mëngjesit të së dielës është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Lajmi është...

Nis procesi i votimit në Kukës, 46 mijë qytetarë do të zgjedhin kryebashkiakun

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia

Vrasja e policit në Veri, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia Presidentja Vjosa Osmani ka ndërprerë vizitën zyrtare në Nju Jork...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×