English

“Vetëm Kongresi mund ta skualifikojë”, avokatët e Trump para Gjykatës së Lartë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata e Lartë e SHBA-së shqyrton sot nëse Donald Trump duhet të ndalohet të kandidojë për president.

- Advertisement -

Gjyqtarët do të vlerësojnë nëse Kolorado mund ta heqë Trump nga fleta e votimit pasi të vërtetojë nëse ai ishte i përfshirë në kryengritje për trazirat në Kapitol Hill në përpjekje për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve presidenciale ku Joe Biden u shpall president.

Avokatët e Trump kanë dhënë argumente të shumta në Gjykatën e Lartë, deri tani të refuzuara, se pse Seksioni 3 i Amendamentit të 14- të të Kushtetutës së SHBA-së nuk zbatohet për të.

Sipas tyre, çështja e pranueshmërisë për presidencë nuk është një çështje që duhet ta zgjidhin gjykatat. Në vend të kësaj, ata thonë se Kushtetuta e rezervon këtë të drejtë për Kongresin.

Avokatët e Trump janë përpjekur gjithashtu të thonë se gjuha e tij më 6 janar mbrohet nga liria e fjalës dhe se komentet e tij atë ditë nuk e bëjnë atë fajtor për përfshirjen në një kryengritje.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?