Videoja e sulmit seksual ndaj një protestueseje nga policia në Iran shkakton zemërim

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një video e forcave policore kundër trazirave në Iran që sulmojnë seksualisht një protestuese ndërsa përpiqeshin ta arrestonin atë, ka shkaktuar zemërim në mediat sociale.

Përdoruesit shprehën zemërim, më shumë thirrje për “drejtësi” dhe kërkuan dorëheqjen e shefit të policisë. Disa përdorues pro-qeveritar dënuan gjithashtu autorët.

Pavarësisht bllokimeve në disa mjete të mediave sociale, iranianët ende po arrijnë të ndajnë imazhe të fuqishme të protestave.

- Advertisement -

Vendi është tronditur nga trazirat më intensive në dekada.

Protestat shpërthyen muajin e kaluar kur zemërimi për vdekjen në paraburgimin policor të 22-vjeçares kurde iraniane Mahsa Amini vloi. Zyrtarët thonë se ajo vdiq nga një gjendje e rëndë shëndetësore, por familja e saj thotë se ajo vdiq pasi u rrah nga policia e moralit.

Video të shumta të protestës janë bërë virale brenda dhe jashtë Iranit. Kjo video e fundit, e cila ndodhi në sheshin Argjentina të Teheranit të mërkurën, tregon një grup oficerësh me veshje mbrojtëse dhe helmeta që rrethojnë një grua në një rrugë kryesore.

Njëri prej tyre e kap nga qafa dhe e çon në një turmë prej rreth dy duzina policësh, shumë prej të cilëve janë me motoçikleta.

Ndërkohë që gruaja po shtyhet drejt njërës prej biçikletave, një oficer tjetër i afrohet nga pas dhe i vendos dorën e majtë në fund.

Gruaja më pas ulet në tokë ndërsa më shumë oficerë e rrethojnë. Pas kamerës dëgjohet një zë femre që thotë: “Po i shkulin flokët”.

Drejtuesit e mjeteve pranë vendit ku po ndodh abuzimi nisin t’u bien borive, një formë proteste në situata të ngjashme të parë ditët e fundit në të gjithë vendin.

Gruaja, e cila duket se nuk ka hixhab apo shami, shihet më pas duke u ngritur në këmbë dhe duke ikur nga vendi i ngjarjes.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...

TË FUNDIT

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...

Roma zhgënjen në Europa League, spanjollët “Zot” të kompeticionit evropian

Sevilla ka konfirmuar dhe një herë tjetër se është “Zot” në kompeticionin e Europa League. Spanjollët regjistruan një tjetër trofe, ndërsa në finalen e...

Kurti nuk tërhiqet: Kosova nuk do të lejojë struktura paralele në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi këtë të enjte se kryetarët e komunave të zgjedhur në veri të Kosovës do të vijojnë të ushtrojnë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×