Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt.

Lloji i sapo gjetur i bimës u zbulua në provincën indoneziane të Kalimantanit të Veriut, në ishullin Borneo.

Nepenthes pudica ka gjethe të modifikuara, të njohura si kurthe ose shtamba, ku preja e tij bie para se të konsumohet. Asnjë specie tjetër e bimës së shtambës e njohur për shkencën nuk e kap prenë e saj nën tokë.

- Advertisement -

Bima formon filiza të specializuara nëntokësore me gjethe të vogla, të bardha, pa klorofil, thanë studiuesit. Rrënjët nën tokë janë shumë më të mëdha se gjethet dhe kanë një ngjyrë të kuqërremtë.

“Kjo specie vendos shtambat e saj të gjata deri në 11 centimetra nën tokë, ku ato formohen në zgavra ose direkt në tokë dhe bllokojnë kafshët që jetojnë nën tokë, zakonisht milingonat, merimangat dhe brumbujt,” tha autori kryesor i studimit Martin Dancak nga Universiteti Palacky Olomouc, Republika Çeke, në një njoftim për shtyp.

Vetëm tre grupe të tjera të bimëve mishngrënëse janë të njohura për të kapur prenë nëntokësore, por të gjitha përdorin mekanizma shumë të ndryshëm të kurthit dhe, ndryshe nga Nepenthes pudica, mund të kapin vetëm organizma të vegjël, thanë studiuesit.

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Alimehmeti: Trumbetohet Porti i Durrësit po s’ka studentë për mekanik detarë

Mjeku Ilir Alimehmeti tha për “Review” në Euronews Albania se Porti i Durrësit trumbetohet, por në fakt s’ka studentë që duan të profilizohen si...

I dashuri i Klodiana Vefës rrëfen debatin e fundit: Ajo s’e kishte frikë burrin

Klodiana Vefa mbeti e vrarë në mes të rrugës në Itali me tre plumba. Ajo u qëllua nga bashkëshorti, me të cilin ende nuk...

“Në 2030 do studiojnë për influencer”, Nora Malaj: Sistemi i arsimit ka dështuar

Ish-ministrja Nora Malaj tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se në vitin 2030 pritet që studentët të zgjedhin degën e influencerit,...

TË FUNDIT

Alimehmeti: Trumbetohet Porti i Durrësit po s’ka studentë për mekanik detarë

Mjeku Ilir Alimehmeti tha për “Review” në Euronews Albania se Porti i Durrësit trumbetohet, por në fakt s’ka studentë që duan të profilizohen si...

I dashuri i Klodiana Vefës rrëfen debatin e fundit: Ajo s’e kishte frikë burrin

Klodiana Vefa mbeti e vrarë në mes të rrugës në Itali me tre plumba. Ajo u qëllua nga bashkëshorti, me të cilin ende nuk...

“Në 2030 do studiojnë për influencer”, Nora Malaj: Sistemi i arsimit ka dështuar

Ish-ministrja Nora Malaj tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se në vitin 2030 pritet që studentët të zgjedhin degën e influencerit,...

Mehmeti ironizon sistemin arsimor: T’i them familjes rrini pa bukë se hamë titullin

Pedagogu Ndriçim Mehmeti ironizoi në një intervistë për “Review” në Euronews Albania sistemin arsimor. Ai kujtoi se pritej rritje e madhe nga kuotat e mbrojtura,...

Degët më pak të preferuara dhe më të kërkuarat në Universitetin e Tiranës

“Review” në Euronews Albania ka paraqitur një listë me degët më të kërkuara në Universitetin e Tiranës.   10 Degët më të kërkuara në UT   1 Informatikë Ekonomike 98.75% 2 Informatikë 98.50% 3 Financë 96.59% 4 Drejtësi 94.92% 5 Teknologji...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×