English

Zgjerohen protestat në Iran, studentëve iu bashkohen edhe punonjësit e rafinerive

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Studentët brohorasin ndërsa protestojnë në Universitetin e Teknologjisë Amirkabir të Teheranit.

- Advertisement -

Ata po vazhdojnë të sfidojnë autoritetet, pavarësisht se gjatë përplasjeve sipas raportimeve ka pasur viktima dhe qindra të rinj janë burgosur.

Trazirat ne Iran shpërthyen më shumë se tri javë më parë në kryengritje për vdekjen e Mahsa Amini, 22- vjeçarja e cila u dënua nga policia e moralit sepse nuk kishte respektuar kodin e rreptë të veshjes së hixhabit.

Ndërsa studentët kanë udhëhequr protestat, mediat sociale tani po dëshmojnë se punëtorët e dy rafinerive të naftës janë bashkuar duke zhvilluar greva.

Një kombinim i protestave masive dhe grevave nga punëtorët e naftës dhe shitësit e ndihmuan klerin të vinte në pushtet në revolucionin iranian katër dekada më parë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?